AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN ÇEVRE PLATFORMLARI’NDAN SEKİZ İLDE EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

ARTVİN ÇEVRE PLATFORMLARI’NDAN SEKİZ İLDE EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

ARTVİN ÇEVRE PLATFORMLARI’NDAN SEKİZ İLDE EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

 

Artvin’de “çevre katliamı” ve Cerattepe ‘deki tahribata son verilmesi için yapılan imza kampanyasının bittiğini duyuran Çevre Platformları, imzaları Ankara’ya ulaştırdıklarını duyurdu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de devam eden madencilik faaliyetleri ve Cerattepe ‘deki tahribata son verilmesi için yapılan imza kampanyasının sona erdiğini duyuran Çevre Platformları, imzaları Ankara’ya ulaştırdıklarını duyurdu.

İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı, Kadıköy Kilise Meydanı, Artvin’de Yeşil Artvin Derneği önü, İzmir dahil 8 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapan çevre platformları Kocaeli’nde yapılan “Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması”nda alınan kararları hatırlatarak “Artvin’in güzel doğasının başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altında olduğunu ve doğa savunma mücadelesine tek yürek olarak destek verileceğini” kaydetti.

On binlerce imza toplandı

Açıklamada on binlerce imza toplandığı belirtilirken şunlar söylendi:  “Bir aydan fazla bir süredir yürüttüğümüz İmza Kampanyası bugün sona eriyor. Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop gibi birçok ilde yürüttüğümüz kampanyada on binlerce imza toplandı.

“Bugün buradan ve tüm bu şehirlerin meydanlarından, topladığımız imzaları Ankara’ya gönderiyoruz.

Anıtkabir’e gerçekleştireceğimiz ziyaretinin ardından topladığımız imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na teslim edeceğiz ve sürecin takipçisi olacağız. Aynı gün Saat 17.00’de Sakarya Caddesi Kızılay’da tüm sürece ilişkin bir basın açıklaması yapılacak. Tüm Artvinlileri ve çevre dostlarını katılmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.

“Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kente çevirecekler”

Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir.

“Doğayı, endemik türler başta olmak üzere, bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz.

Kentte OHAL yasakları sürüyor

Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir. Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir.

Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe ‘deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.”