AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’Lİ ÖĞRENCİLERDEN SARP GÜMRÜĞÜNE TEKNİK GEZİ

ARHAVİ’Lİ ÖĞRENCİLERDEN SARP GÜMRÜĞÜNE TEKNİK GEZİ

ARHAVİ’Lİ ÖĞRENCİLERDEN SARP GÜMRÜĞÜNE TEKNİK GEZİ

 

Arhavi Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü Birinci Ve İkinci Sınıf Öğrencileri Sarp Gümrüğüne Teknik Gezi Düzenledi.

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Arhavi Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 17 kişilik bir grup ile öğrendikleri bilgilerin pekiştirilmesi ve uygulamada gümrükteki iş akışının nasıl gerçekleştiğinin yerinde görülmesi adına bir teknik gezi gerçekleştirildi.

Geziye öğrenciler ile birlikte Arhavi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Okt. Caner Gürel ile Dış Ticaret Bölümü Öğr. Gör. İpek Kurt eşlik etti.

Bu gezide sarp gümrük bölgesi ziyaret edildi ve burada dış ticarete ilişkin işlem süreçlerine değinildi. Gümrük beyannamesinin tescilinden, transit işlemlerin bitirilmesi aşamasına kadar bir aracın geçişine dair bütün sürece tanıklık edildi.

Gümrük Kısım Amirlerinden Muhafaza Memuru Zeki Ateş ve Gümrük Turizm İşletmesi Saha Sorumlusu Çağlar Gümrükçü gezide  eşlik ederek öğrencilere gümrük işlemlerindeki süreçler, uygulamalar, iş akışı ve ayrıca kendi deneyimleri hakkında bilgiler verdiler. Bu süreçte; gümrük beyannamesinin tescil ettirilmesi ve eşyanın hangi hatta düşeceğinin tespiti; yapılan beyanın gümrükte hangi mercilere iletildiği ve buradaki işlemlerin neler olduğu; fiziki kontrolün nasıl yapıldığı; limit fazlası eşyalara el konulması ve imhası; beyannamenin kapatılması gibi hususlarda konunun uzmanlarından bilgiler alındı.