AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’DE ORGANİK ÇAY TARIMINA GEÇİŞ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ARHAVİ’DE ORGANİK ÇAY TARIMINA GEÇİŞ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ARHAVİ’DE ORGANİK ÇAY TARIMINA GEÇİŞ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 

TOPLANTI BAYRAKTAR KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Arhavi Ziraat Odası ile Ulusal Çay Konseyi tarafından Arhavi’de “Organik Çay Üretimine Geçiş Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı. Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi öğretim görevlilerinin sunumlarda bulunduğu toplantıya Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Başkan Yardımcısı H.Tahsin Kurdoğlu, İl Genel Meclis Üyesi Hakkı Aytolan, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri ve çay üreticileri katıldı.

Bayraktar Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda önümüzdeki yıl uygulanması planlanan organik çağ tarımı ve organik gübre kullanımı konuları ele alındı. Çay üreticilerinin yeni uygulama ile ilgili bilinçlendirilmesi adına yapılan çalışmalar ile çay üreticilerinin endişeleri  giderilmeye çalışılırken, üretim ve gübrelemede uygulanacak yöntemler konusunda bilgiler verildi. Toplantıya katılan çay üreticileri de yetkililere sorular yönelterek karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Organik Çay tarımı ilk etapta Giresun’un Eynesil ilçesi, Trabzon’un Of ilçesi, Rize’nin İkizdere, Çayeli, Hemşin, Fındıklı, Çamlıhemşin, Ardeşen, Artvin’in Hopa, Borçka, Arhavi ilçesinde 324 bin dekar alanda 76 bin üretici ile başlanması planlanıyor.