AnasayfaArtvin'den HaberlerAHMET KAVAZ, SPOR ALANINDAKİ TECRÜBELERİNİ GENÇ SPOR YÖNETİCİSİ ADAYLARINA AKTARDI

AHMET KAVAZ, SPOR ALANINDAKİ TECRÜBELERİNİ GENÇ SPOR YÖNETİCİSİ ADAYLARINA AKTARDI

AHMET KAVAZ, SPOR ALANINDAKİ TECRÜBELERİNİ GENÇ SPOR YÖNETİCİSİ ADAYLARINA AKTARDI

 

YÜN YUMAKTAN ŞAMPİYONLUĞA

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Arhavi Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünün (GSK) tecrübeli Antrenörü Ahmet Kavaz, kariyer serüvenini genç spor yöneticisi adaylarıyla paylaştı. Sporla küçük yaşlarda köy bahçelerinde tanıştığını söyleyen deneyimli çalıştırıcı, zamanın şartlarından dolayı bir yün iplik yumağını top olarak kullandıklarını ve içindeki spor tutkusunun onu Avrupa Şampiyonluğuna götürdüğünü dile getirdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Arhavi Meslek Yüksekokulu Spor Yönetimi Topluluğu tarafından gerçekleştirilen “Spor Kulüplerinde Menajerlik” konulu programda Arhavi Belediyesi GSK Antrenörü Ahmet KAVAZ, spor alanındaki tecrübelerini genç spor yöneticisi adaylarına aktardı. Arhavi Halk Eğitim Merkezinin ev sahipliği yaptığı program gençlerle deneyimli antrenörün buluştururken Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fikret Sözbilir, açılış konuşmasında bu tür programları sürekli kılarak gençlere farklı vizyonlar kazandırmak istediklerini söyledi. Moderatörlüğünü Spor Yönetimi Programı Öğretim Görevlisi Fatih Mehmet Parlar’ın yaptığı oturumda deneyimli çalıştırıcı Kavaz konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Menajerler, Teknik Ekip ile Yönetim Arasında Bir Köprü!

Kariyerinde birçok kulüpte farklı pozisyonda görev yapan Kavaz, spor kulüplerinde menajerlerin teknik ekip ile yönetim arasında bir köprü olarak işlev gördüğünü ve hem yönetimi hem de spor branşının karakterini iyi bilmesi gerektiğini vurguladı. İyi bir menajerin teknik ekibin sunduğu projeyi yönetime kabul ettirebilmesi, yönetimin güvenini kazanabilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Spor Sektöründe Yabancı Dil Olmazsa Olmaz!

Genç spor yöneticisi adaylarına önerilerde bulunan tecrübeli isim, Spor Yöneticiliği alanında bir boşluk olduğunu ve özellikle yabancı dilin gittikçe önemli hale geldiğini belirterek gençlere öncelikle İngilizce öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu.

Spor Kulüpleri Bilimden Daha Çok Yararlanmalı!

Günümüz konjonktüründe tüm sektörlerde olduğu gibi spor alanında bilim ve özellikle istatistik kullanımının önemli hale geldiğini bildiren Kavaz, sporda önde gelen ülkelerin sporda istatistik kullanımına çoktan geçtiğini ve ülkemizin de bir geçiş aşamasında olduğunu söyledi. Bu noktada yeni istihdam fırsatlarının da doğduğunu anlatan deneyimli çalıştırıcı, gençlere bu alanda kendilerine bir kariyer planlaması yapabilecekleri tavsiyesinde bulundu.

Salonda Duygusal Anlar!

Kariyerinde birçok başarıya imza atan Ahmet Kavaz, köy bahçesinde yün topla başlayan spor hayatının, eğitimci olarak ilkokul ve lise öğretmenliğinden sonra 23 yıllık akademisyenlikle devam ettiğini belirtti. Fındıklıspor’daki maddi sıkıntılardan dolayı yaşadığı bir olay ise programda duygusal anlar yaşanmasına sebep oldu.

 “Başkan Beni İkna Etti!”

Gençlere tecrübelerinin aktaran deneyimli hoca, öğrencilerden gelen bir soru üzerine Arhavi Belediyesi GSK’ya geliş sürecini de anlattı. Geçen sezon sonunda 2. Lig Play-off finallerinde Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ile gerçekleştirdiği bir sohbette kendisine bu görevin teklif edildiğini, kendisi ise birkaç ay sonra tekrar görüşebileceklerini, bunun üzerine sezon başı yapılan görüşmede kulübün sunduğu projenin kendisinin tekrar salonlara dönmesine neden olduğunu belirtti.

 Hedef Efeler Ligi!

Arhavi Belediye GSK Voleybol Takımının çalıştırıcılığı yapan deneyimli antrenör, ligin beklentisinin de ötesinde zor geçtiğini fakat buna rağmen takım içindeki inancın üst seviyede olduğunu ve ekibi Efeler Ligi’ne çıkartacak güce sahip olduklarını belirtti.

Program sonunda Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fikret Sözbilir, değerli tecrübelerini gençlerle paylaşması nedeniyle Ahmet Kavaz’a bir plaket takdim etti.