AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN BELEDİYESİ TOHUM KALEMLERİ TOPRAKLA BULUŞUYOR

ARTVİN BELEDİYESİ TOHUM KALEMLERİ TOPRAKLA BULUŞUYOR

ARTVİN BELEDİYESİ TOHUM KALEMLERİ TOPRAKLA BULUŞUYOR

 

Artvin Belediyesi  “Daha yeşil bir dünya düşünüyoruz” sloganıyla  “Bir Kalem Bir Ağaç” projesini hayata geçirdi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi sosyal ve çevreci belediyecilik anlayışıyla Tohum Kalemleri öğrencilerle birlikte toprakla buluşturuyor.

Artvin Belediyesi  “Daha yeşil bir dünya düşünüyoruz” sloganıyla  “Bir Kalem Bir Ağaç” projesini hayata geçirdi. Bu kapsamanda Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro oyuncuları anasınıfları ziyaretinde minik öğrencilere skeçler yaparak tohum kalemleri hediye etti.

Minik öğrenciler öğretmenleriyle birlikte sınıflarında pet bardaklara toprak doldurarak tohum kalemlerini diktiler. Gün ışığı alan oksijenli ortamda düzenli olarak suyunu veren öğrenciler kalemlerini kullanırken tohumlarının yeşerdiğini görünce mutlu oldular.

Minik ve çocuk tiyatrocular “Daha yeşil bir dünya düşünüyoruz” dedi

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro eğitmenleri Tuğçe Öztrük ile Gökhan Dokur Tiyatro Evinde kurs verdikleri 5 – 15 yaş arası öğrencileriyle tohum kalemleri toprakla buluşturarak hep birlikte “Biz Daha yeşil bir dünya düşünüyoruz” dedi.

Eğitmenler Öztürk ve Dokur, öğrencilere çevreye karşı duyarlı olunması konusunda yerlere çöp atmamak kadar ağaç dikmenin de önemine değinerek Artvin Belediyesinin başlatmış olduğu “Bir Kalem Bir Ağaç” projesini hayata geçirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Tohumları toprakla buluşturan öğrenciler hep bir ağızdan “Tohumlar Fidana Fidanlar Ağaca Şarkısı” söylediler.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ‘Kullan Kalemi Dik Fidanı’ diyerek proje hakkında kısaca şunları söyledi: “Göreve geldiğimiz günden bu yana çevreci belediyecilik örneği sergiledik. Her yıl 100 binlerce çiçeği yüzlerce ağacı toprakla buluşturuyoruz. Artvin’in yeşilini biraz daha renklendirmek istiyoruz. ‘Bir Kalem Bir Ağaç’  diyerek özel olarak yaptırdığımız Artvin Belediyesi yazılı kurşun kalem üzerinde kapsül içerisinde ağaç, çiçek ve bitki tohumlarının olduğu kısım var.  Okullarımızda öğrencilerimize bu kalemleri ulaştırarak hem kalemi kullansınlar hem de tohumlarını yeşertsinler istedik.” dedi.