AnasayfaArtvin'den Haberler45. ULUSLARARASI ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

45. ULUSLARARASI ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

45. ULUSLARARASI ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

 

ÜLKE TANITIM GECESİ PROGRAMI RENKLİ ANLARA SAHNE OLDU

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Türkiye’nin en köklü kültür ve sanat festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 45.si düzenlenen Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, bu gün yapılan birinci gün etkinlikleri ile başladı.

Bu yıl 23 -27 ağustos tarihleri arasında, gündüz ve gece etkinlikleri ile 5 gün boyunca yapılacak olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, kültürleri buluşturan etkinlikleri, geleneksel yaşamın yansıtıldığı yarışmaları, eğlencesi, sportif ve kültürel etkinlikleri ile dolu dolu yaşanacak.

  1. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’nin birinci günü gündüz etkinlikleri kapsamında yapılması planlanan, Karma Resim Sergisi v El Sanatları Açılışı, Atatürk Anıtına Çelenk Sunma ve Saygı Duruşu ve mütakiben yapılacak Kortej Yürüyüşü, bölgeyi etkisi altına alan olumsuz hava şartları nedeni ile festival komitesi tarafından festivalin ikinci gününe ertelendi.

1.Gün gece programında yer alan Ülke Tanıtım Gecesi Programı ise, festivale katılan ülkelerin halk dansları ekipleri ve ulusal halk dansları ekiplerimizin katılımıyla Arhavi Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Halk dansları ekiplerinin sahneye çağrılmasıyla başlayan gecede uluslararası katılımcılar; Güney Afrika, Meksika, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halk Dansları Ekipleri ile Arhavi Belediyesi G.S. K. Halk Oyunları Ekibi, Silifke Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Türk Folklor Kurumu Halk Oyunları Ekibi, İstanbul Spor A.Ş. Gösteri Ekibi Ve Gürcistan Halk Dansları sahneye davet edildiler.

Gecede açılış konuşmalarını yapan Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu festivale katılan tüm ekiplere ve seyircilere “hoş geldiniz” diyerek katılımlarından dolayı teşekkür etti. Hekimoğlu; “yıllardır büyük bir özveri ve başarıyla sürdürdüğümüz festivalimizin bu yıl 45. sini yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” Dedi. Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu 45. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivaline gerek ulusal ve erekse uluslararası düzeyde katılım sağlayan ekipler ve yurdun dört bir yanından ilçemize gelen misafirlere teşekkürlerini sunarken, 5 gün boyunca dolu dolu geçecek olan etkinliklerin startını da vermiş oldu.

Gece halk dansları topluluklarının art arda yaptığı gösteriler ile devam etti. İzleyiciler tarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile takip edildi. Gecede ayrıca ulusal ve uluslararası ekiplerin kurduğu stantlarda sergilenen, her ülkenin ve yörenin kendi kültürüne özgü el sanatları, yemekleri ve tanıtım ürünleri gezildi.