AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ’NDE ÜRETİCİLERE 600 ANA ARI DAĞITILDI

YUSUFELİ’NDE ÜRETİCİLERE 600 ANA ARI DAĞITILDI

YUSUFELİ’NDE ÜRETİCİLERE 600 ANA ARI DAĞITILDI

 

Yusufeli ilçesinde Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Bal Üreticileri Birliği üyesi 21 arıcıya, 600 strafor ana arı dağıtıldığı bildirildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Yusufeli ilçesinde Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Bal Üreticileri Birliği üyesi 21 arıcıya, 600 strafor ana arı dağıtıldığı bildirildi.

Artvin’de Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında, arıcılar desteklenmeye devam ediyor. Artvin Ardahan ili ile birlikte Kafkas Arısı Gen Merkezi olması, bitki çeşitliliği, kirlenmemiş doğa yapısı ile Ülkemiz arıcılığında önemli bir yere sahip. Bu önemini korumak ve daha ileri seviyelere taşımak, arıcıların bilgi seviyesini yükseltmek ve en az 2 yılda bir ana arıların değişmesi gerektiği konusunda farkındalığı artırmak amacı ile arıcılara ana arı çiftleştirme kutusu desteği sağlandı. Verimli ve karlı arıcılıkta, ana arıların en az 2 yılda bir değişmesi gerekiyor. Bu amaçla yetiştiricilere değişik zamanlarda açılan kurs ve eğitimlerle de, arıcılık ve ana arı yetiştiriciliği konusunda bilgiler verilmiş, üretim teknikleri anlatıldı. Kendi ihtiyaçları olan ana arılarını, kendilerinin yetiştirmelerini sağlayarak her yıl kovanlarda ana arıları gençleştirmek ve kovan başına bal üretimini artırmak bilinci geliştirildi..

Bu amaçla, İl Özel İdaresi kaynakları ile finanse edilen Artvin’de Arıcılığı Geliştirme Proje ile 600 adet strafor ana arı (Kraliçe arı) çiftleştirme kutusu satın alınarak, Yusufeli ilçesinde Bal Üreticileri Birliğine üye 21 arıcıya dağıtıldı.