AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ’NDE TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI AÇILIŞI YAPILDI

YUSUFELİ’NDE TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI AÇILIŞI YAPILDI

YUSUFELİ’NDE TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI AÇILIŞI YAPILDI

 

Yusufeli Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışını gerçekleştirdi.

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufeli Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışı okul  bahçesinde gerçekleştirdi.

Açılışa Kaymakam Ahmet Altun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Süleyman Toprak, Çok Programlı Lisesi Müdürü Rüstem Şahin, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Fuarın açılışını ilçe kaymakamı Ahmet Altun yaptı. 10 faklı branşlarda öğretmen 10 faklı branşta bilimsel proje çalışması yaptı.

Bu projelerde toplam 41 öğrenci görev almış ve proje üretti. Bu projeler 10 Mayıs 2017 de halka açıldı. Projeler şöyle; Okulun öğretmen ve öğrencilerinin özverili çalışmaları neticesinde 10 adet TÜBİTAK projesi ortaya çıktı.

TÜBİTAK 4006 okul Koordinatörü ve Okulun Tarih Öğretmeni Mustafa Özgür ve Öğrencileri tarafından İstanbul’un Fethi’nin 3 boyutlu maketi yapılarak konuyu soyutluktan somut bir şekle sokabilmek amaçlandığı öğrenildi.

Mobilya iç mekan Tasarımı Alan Şefi Abdullah Güder ve öğrencileri tarafından“ Kültür Benim, Ben Geleceğim” adlı projesini Yusufeli kültürünü tanıtmak, yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapıldığı belirtildi. Öğrenciler tarafından proje Yusufeli geleneksel ürünlerini içeren özel döküm masa ve ahşap evlerin olduğu bir yerleşkeden oluştuğu anlatıldı.

Bilişim Teknolojisi Alan Şefi İsa Öztürk ve öğrencileri tarafından “Engelden Kaçan Kesit Robotu “ adlı projesi engel algılayan doğru yön seçimi yapıp sağa ve sola akıllı dönüş yapabilen kontrol devresinden oluşmakta olduğunun altı çizilerek, Robot göz tarafından yönünü bulan sistem 12 volt ‘lük akü ile çalışmakta olduğu da ifade edildi.

Tesisat Teknolojisi Alan Öğretmeni Ferhat Özdemir ve öğrencileri tarafından “İnsan Kalp Dolaşım Sistemi Robot Üzerinde Sunulması ” adlı projesi sayesinde öğrenciler dolaşım sistemini öğrenerek ve tıkanıklıkta müdahale edip arızayı giderebileceği anlatıldı.

Konaklama ve seyahat Hizmetleri Öğretmeni Yusuf Öksüz ve öğrencileri tarafından Yusufeli Halkının yeni Yerleşim Yerinden Beklentileri adlı projesi doğrultusunda Yusufeli’nde ikamet eden 18 yaş üstü öğrencilere anket düzenlendi.

Fizik öğretmeni Kevser Şahin ve öğrencileri tarafından “Hidrojen Jeneratörü ” adlı projesi ile suyun atomlarının elektrolizle ayrılması sonucu hidrojen gazı elde edildi.

Düzenlenen bu anketin sonuçlarını fuarı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.