AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ YAYLALAR KÖYÜ YOLU İKİ GÜNLÜK ÇALIŞMA İLE AÇILDI

YUSUFELİ YAYLALAR KÖYÜ YOLU İKİ GÜNLÜK ÇALIŞMA İLE AÇILDI

YUSUFELİ YAYLALAR KÖYÜ YOLU İKİ GÜNLÜK ÇALIŞMA İLE AÇILDI

Bölgede çığ kütlesi altında kalan araçlar ekiplerce çıkarıldı

YUSUFELİ-Yusufeli Yaylalar Köyü’nün (Heveg) kapalı olan yolunu açmak için Yusufeli İlçe Özel İdaresi tarafından yol açma çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Yoğun çalışmalar çığ tehlikesi nedeniyle güçlükle ilerletilirken, gelen çığın altında kalan iki araç ekipler tarafından çıkarıldılar.

Artvin geçmiş yıllara oranla daha yoğun yağışlı kış yaşıyor. Aralık ayı başından bu yana aralıklarla yağan kar yağışı birçok ilçede etkisini gösterdi. Bu ilçelerden biri de Yusufeli ilçesi. Yusufeli Merkez’e çok kar yağmasa da yüksek kesimlerine bol miktarda kar düştü. Yusufeli’nin birçok bölgesinde kar kalınlığı yer yer 150 santimetreyi geçerken, yağışın en etkili olduğu yerlerden biri de Yaylalar Köyü (Heveg) oldu. Yaylalar Köyü’nün kapanan yolunu açmak için Yusufeli İlçe Özel İdaresi tarafından iş makineleri ile kar temizleme çalışması gerçekleştirildi. Yusufeli ilçesinden 30 kilometre uzaklıkta bulunan yolun büyük bir bölümü karlar altındaydı. Ekipler tarafından yaklaşık iki günlük çalışma ile köy yolu kısmen de olsa ulaşıma açılırken, yolda meydana gelen çığ olayları nedeniyle çalışmalar zorlaştı. Yaşanan çığ olaylarına rağmen çalışmaları başarıyla sürdüren ekipler, köye ulaşmayı başardılar. Yaylalar Köyü yakınlarında kayalık bölgeden gelen çığ nedeniyle iki aracın çığ kütlesinin altında kaldığını öğrenen Mustafa Kuru, İbrahim Kaya, Önder Tüysüz’ün de aralarında bulunduğu ekip gerçekleştirdiği çalışma ile kar altında kalan araçları çıkarmayı başardı. Yaklaşık 2 bin rakımdaki Yaylalar Köyü’nde çığ altında kalan araçları başarılı çalışmanın ardından kurtaran ekip tarafından yapılan açıklamada, “Yoğun kar yağışlarından dolayı Yusufeli Yaylalar Köyü’nde yol çalışmaları yapıldı. Yer yer iki metreyi aşan kar kalınlığı ile karşı karşıya kalındı. 2 gün yoğun mesai harcandı. İki gün sürdürülen yoğun çalışma sonucu gece geç saatlere kadar 30 kilometrelik yolun tamamı ulaşıma açıldı. Yol üstündeki kayalık bölgesinde çığ tehlikesi halen devam etmekte. Meydana gelebilecek çığ tehlikesini önlemek için ekip olarak her türlü çaba sarf edildi. Köylülerin can ve mal güvenliğini sağlamak için her türlü önlem de alındı. Yol çalışmasından dolayı ilçe ve köylere ulaşım kolaylaştı. Şuan çığ tehlikesi devam etmekte köylülerimiz daha dikkatli ve tedbirli davranması gerekiyor. Köye ulaştığımızda kayalık alandan çığ geldiğini ve park edilmiş iki aracın çığ altında kaldığı görüldü. Yapılan çalışma ile çığ altında kalan araçlar çıkarıldı. Çığın sabah saatlerinde gelmesi ve araçlarda kimsenin bulunmaması ise büyük şans idi.” şeklinde bilgi verildi.

Bölgede Çığ Tehlikesi Bulunuyor

Yusufeli Yaylalar Köyü’nün rakımının yüksek olması nedeniyle kar kütlelerinin çıplak arazide tutunamayarak çığ halinde inmesi yoğun olarak görülen bir doğa olayı. Yaylalar Köyü bölgesinde bu yıl yağışın geçmiş yıllara oranla daha çok yağması da çığ olaylarının da daha fazla yaşanmasına neden oluyor. Köyün yolu yapılan başarılı çalışmaların ardından ulaşım sorunu çözülmesine karşın bu güzergâhta çığ tehlikesi halen bulunmakta. Yetkililer yüksek kesimlerden çığ gelme tehlikesine karşı vatandaşları uyarırlarken, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

HAYATİ AKBAŞ