AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİNDE SOL SAHİL REVİZE KAZILARI DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİNDE SOL SAHİL REVİZE KAZILARI DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİNDE SOL SAHİL REVİZE KAZILARI DEVAM EDİYOR

 

Türkiye’nin 270 metre yüksekliği ile çift eğrilikli ince beton kemer kategorisinden en yüksek 1, Dünya’nın ise 3.barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde sol sahil revize kazıları devam ediyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Türkiye’nin 270 metre yüksekliği ile çift eğrilikli ince beton kemer kategorisinden en yüksek 1, Dünya’nın ise 3.barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde sol sahil revize kazıları devam ediyor. Konuya ilişkin olarak DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü internet sayfası üzerinden kamuoyuna bilgilendirilmede bulunulurken, barajın genel inşaatında ise yüzde 64’lük fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığı açıklandı. Kısa bir süre önce Yusufeli Kaymakamlığı’na atanan Kaymakam Eyüp Kaykaç, yeni Yusufeli Yerleşim alanı ile Yusufeli Barajı ve HES inşaatında incelemelerde bulundu.

Yusufeli Barajı ve Hidro Elektrik Santralinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yapılan çalışmalar ile yüzde 64’lük fiziki gerçekleşmenin yaşandığı inşaatta sol sahil revize kazıları devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Yusufeli Barajı ve HES Projesinde sol sahil revize kazıları devam ediyor.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi temelden 270 metre yüksekliği ile tamamlandığında çift eğrilikli ince beton kemer kategorisinde dünyanın en yüksek 3. barajı olacak.

Tesisin kurulu gücü 558 MW olup, yıllık enerji üretimi 1 888 GWh. Projenin tamamlanması ile yıllık yaklaşık 450 milyon TL milli bütçeye katkı sağlanması hedefleniyor. Yusufeli Barajı ve HES Projesinde % 64 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Kaymakam Kaykaç’tanYusufeli Barajı ve HES Projesi’ne Ziyaret

Hızlı bir çalışmanın gerçekleştirildiği ülkemizin yüz akı projelerinden biri olan Yusufeli Barajı ve HES inşaatının birde önemli ziyaretçisi vardı. Kısa bir süre önce Yusufeli Kaymakamlığı’na atanan Kaymakam Eyüp Kaykaç, beraberinde Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Genel Meclis Üyesi Furkan Çakmak ve beraberindeki heyetle öncelikli olarak Yeniden Yerleşim alanını ziyaret ettiler. Yetkililerden bilgi aldılar. Ardından Türkiye’nin en büyük Projesi olan Yusufeli Barajını yerinde incelediler. Yetkililerden işleyiş ve yapılacak olanlar hakkında bilgi aldılar. Kaymakam Eyüp Kaykaç ; ”Bu projelerin takipçisiyim. Projelerin en kısa sürede en yüksek verimlilikte aktif hale gelmesi doğrultusunda incelemelerimiz sürecek” dedi.

Kaymakam Kaykaç ve beraberindekiler gerek yeni yerleşim yerinde gerekse de Yusufeli Barajı ve HES inşaatında çalışmaların aksamadan devam etmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken, yetkililere çalışmalarında kolaylıklar dilediler. Kaymakam Kaykaç ve beraberindekiler incelemelerini tamamladıktan sonra baraj inşaat alanından ayrıldılar.