AnasayfaArtvin'den HaberlerYEŞİL ARTVİN DERNEĞİ’NE BİR ÖDÜL DAHA

YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ’NE BİR ÖDÜL DAHA

YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ’NE BİR ÖDÜL DAHA

 

“Troya Kültür-Sanat Ödülleri” Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

Hayati Akbaş

İSTANBUL-Ulusal kültürü koruma ve yaşatma amacıyla kurulan Troya Folklor Araştırmaları Derneği’nin 25 yıldır aralıksız olarak bilim insanı, sanatçı ve kurumlara verdiği “Troya Kültür-Sanat Ödülleri” Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

Sinema ve tiyatro sanatçıları Gülsen Tuncer ve Ender Yiğit’in sunduğu, Feride Gülhan’ın solist sanatçı olarak katıldığı gece, Zonguldak’tan Soma’ya madenlerin ve yüzü isli, ciğeri lekeli madenciler ile yüreği ağzında yollarını gözleyen ailelerinin onca yıllık destanını türkü, deyiş, oyunlarla anlatan “Madenin Türküsü” adlı gösteriyle başladı.

Ardından, 12 farklı kategorideki ödüller, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ve Cengiz Bektaş, Ergin Güven, İsa Çelik’in de aralarında olduğu konuklar tarafından sunuldu. “Atatürkçülük Ödülü ”nü Sinan Meydan, “Çağdaş Halk Müziği Ödülü”nü Nurettin Rençber, “Edebiyat Ödülü”nü İhsan Oktay Anar ve Sel Yayıncılık; “Fotoğraf Ödülü”nü Şevket Şahintaş; “Halk Müziği Ödülü”nü Ekrem Çelebi; “Şiir Ödülü”nü Egemen Berköz; “Plastik Sanatlar Ödülü”nü Muhsin Kut; “Sinema Ödülü”nü Göksel Arsoy ve Gülse Birsel; “Tiyatro Ödülü”nü Gülriz Sururi; “Halk Oyunları Ödülü”nü Adnan Baydili; “Pertev Naili Boratav Halk Bilimi Ödülü”nü Nail Tan ve Troya Özel Ödülü”nü Yeşil Artvin Derneği aldı.

Kerimoğlu’nun elinden ödülünü alan yazar Sinan Meydan, “Bu coğrafyanın en kıymetli ödülünü alıyorum. Atatürk bizi birleştiren ortak değerimizdir. Emperyalizme karşı tam bağımsızlık, saraya sultana karşı milli egemenlik, paylaşım savaşlarına karşı yurtta barış dünyada barış ve gericiliğe, bağnazlığa karşı akıl, bilim uygarlıktır” diyerek ödülü siyasi etnik hiçbir ayrım gözetmeden kalbi bu topraklar için atan yurtseverler adına aldı.

Halk Bilimi Ödülü’nü, Milli Folklor Kongresi’ni P.N. Boratav’ın teşvikiyle ilk defa toplayan Nail Tan’a sunan Sabri Koz, Milli Eğitim Bakanlığı’na seslenerek, kültürün bir parçası olan halk oyunlarını hiç bir karşılık beklemeden dünyaya duyuran derneklere sıcak bakılmasını, destek olunmasını istedi.

Yeşil Artvin Derneği adına ödülü Yaşar Miraç’ın elinden alan Bahattin Altuntaş, Artvin halkının, “Daha son sözümüzü söylemedik. Cerattepe geçilmez. Artvin halkı ezilmez. Gücümüzü her zaman aydınlığa bakan sizlerden alıyoruz” mesajını ve selamlarını iletti.