AnasayfaArtvin'den HaberlerVALİ DOĞANAY’A “ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ” ZİYARETİ

VALİ DOĞANAY’A “ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ” ZİYARETİ

VALİ DOĞANAY’A “ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ” ZİYARETİ

Ziyarette İl Göç İdaresi Müdürü Gülşen Çınar ve Suriye, Estonya ve Tunus uyruklu toplam 14 yabancı hazır bulundu.

ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edilen ve her yıl 18 Aralık’ta kutlanan “Uluslararası Göçmenler Günü” dolayısıyla Artvin’de yaşamlarını sürdüren bazı göçmen aileleri makamında kabul etti.

Ziyarette İl Göç İdaresi Müdürü Gülşen Çınar ve Suriye, Estonya ve Tunus uyruklu toplam 14 yabancı hazır bulundu.

Artvin Göç İdaresi Müdürü Gülşen Çınar, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında Vali Ömer Doğanay’a bilgi vererek, Artvin’de bulunan göçmenler ve onlara yönelik yapılan faaliyetlerden bahsetti.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti olarak göçmenlere evlerini ve gönüllerini açtıklarını belirten ve bütün göçmenlerin gününü kutlayan Vali Doğanay ise, insanların memleketlerinde mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşarken oluşan bir takım sorunlardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Hiç kimsenin ülkesini terk etmek istemediğini vurgulayan Vali Doğanay, “Ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar ve mağduriyetler bizleri de çok derinden üzüyor. Ülkemize ve ilimize göç etmek durumunda kalan insanların dili, dini, ırkı ne olursa olsun, onlara sahip çıkıp, devletimizin, gönüllü kuruluşların ve hatta vatandaşlarımızın yardımlarını ve desteklerini misafir ettiğimiz göçmenlere aktarmaya çalışıyoruz.” Dedi. Ziyaretin sonunda Vali Doğanay, göçmen ailelerin çocuklarına çeşitli hediyeler verdi.

-NEDEN 18 ARALIK 

18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Her yıl BM, birçok ülke ve göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve STK’lar bu günü çeşitli etkinliklerle kutlamaktadır.

HAYATİ AKBAŞ