AnasayfaArtvin'den HaberlerVALİ DOĞANAY “MAVİ YEMİŞ, ARTVİNLİ ÜRETİCİLERE KAZANDIRACAK

VALİ DOĞANAY “MAVİ YEMİŞ, ARTVİNLİ ÜRETİCİLERE KAZANDIRACAK

VALİ DOĞANAY “MAVİ YEMİŞ, ARTVİNLİ ÜRETİCİLERE KAZANDIRACAK

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesinde yaklaşık 10 dekarlık çay bahçesini mavi yemiş bahçesine dönüştüren genç üreticinin bahçesinde incelemelerde bulundu.

Hayati Akbaş

HOPA- Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesinde yaklaşık 10 dekarlık çay bahçesini mavi yemiş bahçesine dönüştüren genç üreticinin bahçesinde incelemelerde bulundu.

Vali Doğanay beraberindeki Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur ile birlikte ilçeye bağlı Üçkardeşler köyünde yaşayan beden eğitimi öğretmenliği bölümünden mezun olan genç üretici Fatih Kıran’ın bahçesinde incelemelerde bulundu.

Yurt dışında “blueberry” olarak bilinen “yaban mersini” meyvesinin Türkiye’de “mavi yemiş”, “ligarba”, “ayı üzümü”, “morsivit”, “çalı çileği” ve “Trabzon çayı” gibi isimlerle tanınıyor.

Bölgede mavi yemiş olarak isimlendirilen üzümsü meyve Hopa ilçesi ve Kemalpaşa beldesinde Üretici Fatih Kıran bahçesinde yetiştirilmeye başlandı.

Üretici Kıran, çaylık alanını sökerek yerine yaban mersini fidanları ekerken, geçimini mavi yemiş üretiminden sağlamaya başladı.

Bahçeyi incelemede bulunan Artvin Valisi Ömer Doğanay’a bilgiler veren üretici Fatih Kıran, “Yaban mersini sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır. Çay bahçesini sökerek yerine bu meyveyi diktim. Ailece üretimine başladık. Karadeniz, tarımsal açıdan mükemmel imkânlar sağlayabilecek potansiyele sahip. Yeni ürün çeşitleri önermeliyiz. Ben, bir akademisyen ve Karadeniz âşığı olarak, 2009 yılından bu yana yeni meyve türlerini tanıtmaya ve geliştirmeye çalışıyorum. Ürünümüz organiktir, sağlık açısından çok değerli ve faydalı özellikle kanser hastaları için çok etkilidir. Pazar sorunumuz yok. Siparişleri yetiştirmek zorlanıyorum. ” dedi.

 -Kilosu 80 liradan satılıyor

Mavi yemişin çok hassas bir meyve türü olduğunu belirten Kıran, “Mavi yemiş elle hasat ediliyor. Çok hassas bir meyve türü olduğu için toplandıktan sonra kısa sürede satılmalıdır. Bölgede çok fazla yetiştirilen bir meyve türü olmadığı için kalitesine göre 60 ile 80 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor” diye konuştu.

Değerinin ise altın gramı ile eş değerde olduğunu aktaran Kıran, ihracat için yurt dışı ile bağlantı kurduğunu sözlerine ekledi.

Girişimciliğinden dolayı genç üreticiyi oluşturduğu örnek bahçesinden dolayı tebrik eden Vali Doğanay ise, özellikle sağlık anlamında birçok faydaları bulunan ve ekonomik değeri yüksek olan mavi yemiş bahçelerinin artırılması için çalışacaklarını söyledi.