AnasayfaArtvin'den HaberlerTÜRKİYE 13. HALK OYUNLARI ŞENLİĞİNDE ARTVİN YÖRESİ OYUNLARI SERGİLENDİ

TÜRKİYE 13. HALK OYUNLARI ŞENLİĞİNDE ARTVİN YÖRESİ OYUNLARI SERGİLENDİ

TÜRKİYE 13. HALK OYUNLARI ŞENLİĞİNDE ARTVİN YÖRESİ OYUNLARI SERGİLENDİ

 

Tekirdağ’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen Türkiye 13. Halk Oyunları Şenliği’nde Artvin yöresi de katıldı.

Hayati Akbaş

TEKİRDAĞ-Tekirdağ’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen Türkiye 13. Halk Oyunları Şenliği’nde Artvin yöresi de katıldı.

Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilen şenlikte, Tekirdağ’ın yanı sıra Malatya, Ankara, Burdur, Artvin, Kırşehir, Adana, Zonguldak, Mersin ve Tokat’tan gelen ekipler yörelerinin halk oyunlarını sergiledi.

Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar Halk Oyunları’nın yanı sıra, Artvin Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi, Adana Şükrü Tülay Çodem, Tokat Niksar Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü, Mersin Çocuk Evleri Site Müdürlüğü, Zonguldak Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi, Kırşehir Fatma Balcı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürlüğü, Malatya Alile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Burdur Sevim Zekai Peribaş Çocuk Destek Merkezi ve Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nden gelen ekipler katıldı.

On ilden gelen ekipler hünerlerini göstermeye başlamasının ardından, seyirciler de oturdukları yerden halaylar çekip eşlik etti. Renkli görüntülerin yaşandığı şenlikte, jüri üyelerinin oylaması sonucunda Malatya Alile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü adına yarışan ekip birinci, Burdur Sevim Zekai Peribaş Çocuk Destek Merkezi adına yarışan ekip ikinci, Kırşehir Fatma Balcı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Müdürlüğü adına yarışan ekip üçüncü oldu.

Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hasan Yılmaz,  yaptığı açıklamada, devlet koruması altındaki çocuklar için 13 yıldır bu şenliğin düzenlendiğini söyledi.

Yılmaz, Tekirdağ’ın en iyi şekilde şenliğe ev sahipliği yaptığını belirterek, çeşitli illerden gelen ekiplerin performans sergileyeceğini dile getirdi.

Uzman hakem heyetinin yapacağı puanlamayla dereceye giren illerin belli olacağını aktaran Yılmaz, “Bu şenliğe katılan çocuklar bakanlığa bağlı devlet koruması altında kalan çocuklar. Çocuklarımız için çok verimli bir şenlik olacaktır.” dedi.

Ekiplerin oyunlarının ardından hakem heyetinin yaptığı değerlendirmeye göre, Malatya’dan gelen ekip birinci, Burdur’dan katılan ekip ikinci, Kırşehir ekibi üçüncü oldu.

Dereceye giren ekiplere çeşitli hediyeler ve kupa verildi.