AnasayfaArtvin'den HaberlerÇOBAN KÖPEKLERİ GÜZELLİK ÖDÜLÜ ARTVİN’E

ÇOBAN KÖPEKLERİ GÜZELLİK ÖDÜLÜ ARTVİN’E

ÇOBAN KÖPEKLERİ GÜZELLİK ÖDÜLÜ ARTVİN’E

 

“Türk Çoban Köpekleri” güzellik yarışmasında ilimizi temsilen eden Savaş Köksal’a ait Haydut isimli 8 yaşındaki Çoban köpeği “yetişkin erkekler” kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

Hayati Akbaş

ANKARA-Başkent Ankara’da Anadolu Çoban Köpekleri Derneğince “Türk Çoban Köpekleri” güzellik yarışması düzenlendi. Anadolu Çoban Köpekleri Derneğince, Türk Çoban Köpeklerinin tanıtılması amacıyla Yenimahalle mesire alanında düzenlenen yarışmaya, 250 çoban köpeği sahipleri eşliğinde katıldı.

Yarışmada dişi ve erkek köpekler, Kangal, Akbaş ve Malaklı gibi, ırklarının standartlarını taşıyıp taşımadıklarına bakılarak yavru, genç ve yetişkin kategorisinde değerlendirildi.

Fiziksel özellik, yürüyüş ve görsellik aşamalarını başarıyla geçen köpeklerden, dereceye girenlerin sahiplerine kupa ve madalya verildi.

Yarışmaya Artvin’i temsilen Savaş Köksal dört çoban köpeğiyle katıldı.

Aralarından Prof. Dr. Fatih Atasoy,  Barış Çiçek ve Onur Kanlı’nın da yer aldığı 15 kişilik heyetin yaptığı değerlendirme sonucu birincillik Artvin’e geldi.

Savaş Köksal’a ait 8 yaşındaki Haydut isimi çoban köpeği, Yetişkin erkekler kategorisine Türkiye birincisi oldu. Öte yandan Haydut’un oğlu 9 aylık Paşa ise 9-24 ay kategorisinde ikincilik elde etti.

Dedesi Nesip Köksal ’den gelen bir alışkanlık olduğunu ifade eden Savaş Köksal, bizim kapımızdan köpek eksik olmaz dedemizden gelen bir alışkanlık dedi. Çoban köpeklerine büyük hayranlık duyduğunu ifade eden Köksal, bakıcılığını yaptığımız çoban köpeklerinin doğal yaşamlarını bozmadan sürü ortamında yetiştirdiklerini ifade etti.

Aynı zamanda iyi bir hayvan dostu olan Savaş Köksal, sokak hayvanları için Artvin’de yapılan her çalışmanın içinde yer alıyor. Gazetemiz çalışanları olarak Savaş Köksal’a ilimize kazandırdığı bu güzel ödülden dolayı kendisine kutluyoruz.