AnasayfaArtvin'den HaberlerTTSO HEYETİ, BATUM’DA TEMASLARDA BULUNDU

TTSO HEYETİ, BATUM’DA TEMASLARDA BULUNDU

TTSO HEYETİ, BATUM’DA TEMASLARDA BULUNDU

 

Trabzon heyeti, Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen 7. Uluslararası Yapı İnşaat Teknolojileri ve Emlak Fuarı’nın açılışına katıldı, çeşitli temaslarda bulundu.

Hayati Akbaş

TRABZON-Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu başkanlığındaki Trabzon heyeti, Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen 7. Uluslararası Yapı İnşaat Teknolojileri ve Emlak Fuarı’nın açılışına katıldı, çeşitli temaslarda bulundu. Gürcistan ile Türkiye’nin ticari ilişkilerinin geliştiğini ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, “Batum’un vizyon projelerinde Türk özel sektörümüzün payı büyük. Batum ve Trabzon’da son dönemde emlak sektöründe büyük bir canlılık yaşanıyor ” dedi.

Batum’da bir otelde düzenlenen fuarın açılışına TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız, TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Avcı, Eski Meclis Üyesi Cafer Hazaroğlu, Avrasya Üniversitesi Genel Sekreteri Gülay Yençeri ve işadamları katıldı.

 BAKAN VE BAŞKONSOLOSA PLAKET

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası standını ziyaret eden Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Finans ve Maliye Bakanı Ramaz Bolavadze ile Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Makbule Koçak’a plaket takdim etti.

 HACISALİHOĞLU: İŞBİRLİĞİMİZ ARTIYOR

Başkan Hacısalihoğlu, Gürcistan ve Türkiye’nin birbirine çok yakın ilişkileri bulunan komşu ülkeler olduğunu, fuarlar ve karşılıklı ziyaretlerle bu ilişkilerin daha da geliştiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Komşumuz Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen 7. Uluslararası Yapı İnşaat Teknolojileri ve Emlak Fuarı, Türkiye ve Gürcistan’ı birbirine daha da yakınlaştırmıştır. Ticaret ve Sanayi Odamızın bu fuarda açtığı stantta üyelerimizin tanıtımı yapılıyor. Özellikle Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi ile Gürcistan’ın Acara bölgesi arasında çok sıkı bağlar var. Ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda işbirliklerinin sürekli arttığını görüyoruz. Acara bölgesinde inşaat ve emlak sektöründe büyük yatırımlar yapıldığını, yeni projelerin de sunumlarının paylaşıldığını gördük. Batum’daki projelerin yapımında Türk inşaat sektörünün çok aktif olduğunu söyleyebiliriz. Gürcistan’a inşaat malzemeleri büyük oranda Türkiye’den geliyor. Gerek projelerin mühendislik çalışmalarında, gerekse imalatlarında Türk özel sektörünün katkıları büyük. Hatta uygulanan projelerin büyük bir bölümü Türk işadamlarımıza ait projelerden oluşuyor. Bu yatırımlar elbette Gürcistan ve Türkiye’nin yakın dostluğunun bir sonucudur. İlişkilerimiz, liderlerimizin işbirliği ve sağladığı güven ortamında gelişmektedir.”

 8 ÜLKEDEN 60 KATILIMCI

Geonetexpo fuar şirketi sahibi Osman Çalışkan, 7. Uluslararası Yapı İnşaat Teknolojileri ve Emlak Fuarı’na 8 ülkeden 60 katılımcının iştirak ettiğini söyledi. Fuarda ev sahibi Gürcistan’ın yanı sıra Türkiye, Azerbaycan, İran, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Almanya ve Dubai’den firmalar yer aldı.

 AVRASYA ÜNİVERSİTESİ 2018’DE BATUM’DA

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız, beraberinde Mütevelli Heyet Üyesi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Batum’da açılacak olan Avrasya Üniversitesi’nin binasında yapılan çalışmaları inceledi. Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, 2018 yılında Batum’da öğrenci almaya başlamayı hedeflediklerini, satın alınan binada tadilatların hızlandırdığını ifade ederek, “Avrasya Üniversitesi’nin ilk yurt dışı açılımını komşumuz Batum’da yapıyoruz. Batum’da eğitime yaptığımız yatırımla güzel bir eseri hayata geçiriyoruz. Hedefimiz 2018 yılında hukuk fakültesi ile kapılarımızı açmaktır” dedi.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Batum’da Avrasya üniversitesinin büyük bir yatırıma imza attığını ifade etti. Hacısalihoğlu, “Batum Avrasya Üniversitesi Trabzon adına, Türkiye adına gurur verici bir projedir. Mütevelli Heyet Başkanımız Ömer Yıldız’ı kutluyoruz. Eğitim sevdalısı bir insan olarak başarılarını yurt dışına komşumuz Batum’a açıyor. Satın alınan binada tadilat ve yenileme çalışmaları hızla ilerliyor.  Limanın hemen arkasında kent meydanında bulunan üniversitenin yeri ve arazisi Batum’un en kıymetli bölgesinde bulunuyor” diye konuştu.

 BATUM’DA TÜRK YATIRIMLARI ARTIYOR

Batum’u ziyaret eden Trabzon heyeti, ayrıca bir AVM’de yatırım gerçekleştiren Trabzonlu girişimci Selami Güven’in işyerinin açılışına katıldı. Açılış töreninde konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türk girişimcilerin Gürcistan’da her sektörde yatırım gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Trabzon’da çocuklara ve gençlere yönelik olarak elektronik oyun ve eğlence sektöründeki yatırımları ile tanıdığımız girişimcimiz Selami Güven’e ve ortaklarına, Batum’da yaptıkları bu yatırımda başarılar ve bol kazançlar diliyoruz” dedi.