AnasayfaArtvin'den HaberlerTRABZON HEYETİ BAHREYN’DE İŞ VE YATIRIM FORUMU’NA KATILDI

TRABZON HEYETİ BAHREYN’DE İŞ VE YATIRIM FORUMU’NA KATILDI

TRABZON HEYETİ BAHREYN’DE İŞ VE YATIRIM FORUMU’NA KATILDI

1-1

TRABZON-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Körfez İşbirliği Konseyi tarafından düzenlenen 2. İş ve Yatırım Forumu Bahreyn’in başkenti Manama’da başladı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Körfez ülkeleri ve Türkiye’nin 2.5 trilyon dolarlık bir ekonomik güç olduğunu söyledi. Toplantıda TTSO’yu Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri temsil etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) tarafından Bahreyn’in başkenti Manama’da “TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu” düzenlendi. Foruma Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, TTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat İskender, TTSO Meclis Üyesi Kadem Çakıroğlu ile çeşitli oda ve borsalardan 250’ye yakın işadamı katıldı.

Forumun açılışında konuşan TOBB Başkanı M: Rıfat Hisarcıklıoğlu, foruma Türkiye’den 250, Körfez ülkelerinden 500’e yakın iş adamının katılım sağladığını, bu buluşma ile geleceğe dönük kazançlı ve bereketli ortaklıklar kurulacağına inandıklarını söyledi. Türkiye’nin Körfez ülkeleri ile daha yakın çalışmak, ortaklıklar kurmak istediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, mevcut rakamların iki tarafın da potansiyelini göstermediğini, potansiyelin daha büyük olduğunu vurguladı.

 “SERBEST TİCARET ANLAŞMASINI HAYATA GEÇİRELİM”

Üçüncü ülkelerde işbirliği yapma imkânı bulunduğuna da dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Gerçeği kazanca çevirmek için atmamız gereken çok önemli somut iki adım var. Bunlardan biri Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki STA. Biz yıllardır bunun hayata geçmesini istiyoruz. Gelin bu 53 milyonluk Körfez’e, 80 milyonluk Türkiye’yi de ekleyelim 133 milyonluk bir pazar olalım. 1,5 trilyon dolarlık güce Türkiye’yi de ekleyelim, 2,5 trilyon dolarlık bir ekonomik güç olalım. Bunun için Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşmasını artık daha fazla gecikmeden hayata geçirelim. Şimdi tam bunun zamanı. İslam Ülkeleri Tercihli Ticaret Anlaşması’nı da hayata geçirmemiz lazım. İslam coğrafyasında tam 1,5 milyar insan var. Müthiş bir güç, müthiş bir fırsat. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için çok küçük bir adım kaldı. Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri, taviz listelerini güncelleme işlemini tamamlasa, bu anlaşma yürürlüğe girecek. Bunu da hemen yapalım.”

BAKAN TÜFENKCİ: ÜLKE OLARAK HAZIRIZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de forumun Türkiye ile Körfez ülkelerinin ticari, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi, geliştirilmesi, yeni yatırım imkanlarının tespit edilmesi bakımından önemli olduğunu belirtti. Kendileri için Körfez İşbirliği Konseyinin özel bir önemi olduğunu dile getiren Tüfenkci, söz konusu ülkelerin bu coğrafyada ortak bir tarihi, kültürü ve kaderi paylaştığını, ülkeler arasında sağlam bağların bulunduğunu söyledi.

İşadamlarına seslenen Tüfenkci, şöyle konuştu: “İki kardeş nasıl kazanırsa, nasıl kazanması gerekiyorsa o şekilde hareket ederek, gerek ikili ilişkilerle ticaretimizi geliştirmeye gerekse ortak yatırımlarla üçüncü ülkelere yönelik yatırımları hep birlikte gerçekleştirebiliriz. Bu anlamıyla Türkiye tecrübelerini sizlerle paylaşmaya hazır. Her türlü yatırım ortamını hazırlama noktasında Türkiye Cumhuriyeti olarak her türlü bürokratik engeli kaldırmaya, sizlere yatırım ortamı hazırlamaya ve önünüzdeki engelleri birer birer ortadan kaldırmak için bütün çaba ve gayreti göstermeye hazırız.”

 “TÜRKİYE KÖRFEZ ÜLKELERİ İÇİN GÜVENLİ LİMAN OLABİLİR”

Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Khalid Al Moayyed, forumda Türkiye ile ekonomilerde ilişkilerde gerçek bir sıçrama yapmak istediklerini belirterek, birtakım zorluklarla mücadele etme konusunda forumun kendilerine ışık tutacağını söyledi.

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Shaikh Khalifa bin Jassim Al Thani de Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemini vurgulayarak, “Türkiye, Körfez ülkeleri için güvenilir bir liman olabilir” ifadelerini kullandı.

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdüllatif Al Zayani ise karşılıklı ticaretin ve yatırımların değerlendirilmesi konusunda ülkelerin ekonomik katma değerini sağlayacak işbirliğine gidilmesi gerektiğini, özelleştirme, turizm yatırımları gibi birçok konuda bütüncül ortak bir portrenin çıkması gerektiğini söyledi.

 TRABZON HEYETİ BAKAN TÜFENKCİ İLE GÖRÜŞTÜ

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TTB Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat İskender ile Meclis üyesi Kadem Çakıroğlu, Bahreyn’de Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle de bir araya geldi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un Körfez ülkeleriyle özellikle turizm hareketi açısından yakın ilişki içinde olduğunu belirterek, “Turizm hareketine paralel olarak işadamlarının da bölgede yatırım yapmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda Bahreyn’deki forum çok verimli oldu” dedi.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6