AnasayfaArtvin'den HaberlerTMMOB, “ADANA’DA YAŞANANLAR KAZA DEĞİL CİNAYETTİR”

TMMOB, “ADANA’DA YAŞANANLAR KAZA DEĞİL CİNAYETTİR”

TMMOB, “ADANA’DA YAŞANANLAR KAZA DEĞİL CİNAYETTİR”

1-1

Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, Adana Aladağ’da Kız Öğrenci Yurdu Yangını Kaza Değil, Cinayettir” dedi.

ARTVİN-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, Adana Aladağ’da Kız Öğrenci Yurdu Yangını Kaza Değil, Cinayettir” dedi.

Yavuz yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi,” Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda dün gece çıkan yangında çocuklarımızı kaybettik. Öncelikle çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralı çocuklarımıza da acil şifa diliyoruz. Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusunun da siyasi iktidar olduğu bir cinayettir.

Yasa dışı tarikat-cemaat yurtlarının önünü açan, eğitim sistemini paralı hale getiren, yoksul ailelerin çocuklarını tarikatların, cemaatlerin kucağına iten AKP iktidarı, bu yurtları hiçbir koşulda denetlemeyerek bu katliamın hazırlayıcısı olmuştur. Siyasi İktidar, faciadan sonra gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engellemek için de çareyi her zaman olduğu gibi yayın yasağı ilan etmekte bulmuştur.

Olay yerine ulaşan TMMOB heyetinin ilk gözlemlerine göre yangın elektrik kontağından çıkmıştır. Zemin + 2 kattan oluşan betonarme binanın zemin kaplamaları PVC malzemedendir ve bu da yangının büyümesine, çabuk yayılmasına ve zehirlenmelere yol açmıştır. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, yangın merdiveni kapısının kilitli olması nedeniyle çocukların kaçış imkânı olmamış, ölenlerin çoğu duman zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Yaralanmaların büyük bir çoğunluğu ise kaçış amacıyla binadan atlamalardan kaynaklanmıştır.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Okullar, sağlık tesisleri, yurtlar gibi insanların yoğun olarak bulunduğu binalar yangın algılama, uyarma, yangın söndürme vb. insan sağlığını ve can güvenliğini garanti altına alacak teçhizatlarla donatılmak zorundadır. Bu sistemlerin ulusal, uluslararası tekniğe uygun yapılmasının yanı sıra, yine uluslararası kabul görmüş teknik şartnameler ve yönetmelikler çerçevesinde sürekli olarak bakım ve periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Öte yandan, yangın çıktığında binadan hızla uzaklaşmayı sağlayacak kaçış yollarının ve sistemlerin açık, kullanılabilir durumda olması önemlidir. Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkârlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır. Aladağ bir ilk değildir ve bu zihniyetle devam edilirse son da olmayacaktır.

Adana’da yaşanan felaket denetimsizliğin, vurdumduymazlığın bir sonucudur. Özel ve kamuya ait tüm yurtlar acilen uygunluk kriterleri açısından denetlenmeli, amaca uygun olmayanlar işletme dışı bırakılmalı, eksiklikleri tespit edilen yurtların iyileştirme çalışmaları planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmelidir” dedi.

HAYATİ AKBAŞ

1-2