AnasayfaArtvin'den HaberlerSİGARAYI AT, HAYATI TAT SLOGANI HOPA’DA MEYVESİNİ VERDİ

SİGARAYI AT, HAYATI TAT SLOGANI HOPA’DA MEYVESİNİ VERDİ

SİGARAYI AT, HAYATI TAT SLOGANI HOPA’DA MEYVESİNİ VERDİ

Hopa Devlet Hastanesi ‘’9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’’dolayısıyla Halk Eğitim Merkezi toplantı salonun da bir etkinlik düzenlendi.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Devlet Hastanesi ‘’9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’’dolayısıyla Halk Eğitim Merkezi toplantı salonun da bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte ilk olarak programa katılan vatandaşlara ‘’Solunum Fonksiyon Testi(SFT) ve Karbon monoksit ölçümü yapıldı

. Daha sonra eğitim kısmına geçilmiş olup yoğun katılımın sağladığı toplantıda ilk konuşmayı Hopa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ferit Alaybeyoğlu yaptı. Konuşmasında; sigaranın zararları konusunda bilgi verdikten sonra, Her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu ve  bunların 50’sinin doğrudan kansere sebep olduğunun ispatlandığını bildirdi. Sigaranın esiri olup içenlerin kurtarılması, pasif içicilerin zehirlenmemesi için hastanemiz olarak mücadele ettiklerini ve “Kendi kendine bırakmakta zorlananlarda en etkili tedavi hekim gözetiminde bilimsel yöntemlerin kullanılmasıdır” dedi.

Hopa Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Dilek Karadoğan tarafından “Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran hastalara özveri ile çalışarak sigarayı bırakma konusunda destek olarak ve bakanlığın prosedürü gereği ücretsiz ilaç dağıtımı yaparak takibini yapmaktadır. Programa katılan vatandaşlara ve doktorumuza teşekkürlülerimizi sunuyorum” dedi.

Program da Hopa devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Dilek Karadoğan tarafından yapılan eğitim sunumunda; sigaranın zararları, neden olduğu hastalıklar, nasıl bırakılır, pasif içicilik nedir? Sebep olduğu hastalıklar nelerdir? gibi konularda eğitim verildi

84 Yaşında bir teyzenin eşini yıllar önce sigaranın zararları nedeniyle kanser olduğu ve kaybettiği için yazdığı şiiri sundu. Programın devamında 1 yıl boyunca Sigara Bırakma Polikliniğimize başvurarak ve  kendi iradeleri ile sigarayı bırakan vatandaşlarımıza Teşekkür Belgeleri ve çiçek takdimi yapılarak toplu resim çekimlerinden sonra ikram kısmına geçilerek sohbet ortamında bir etkinlik tamamlanmış oldu.