AnasayfaArtvin'den HaberlerSERKAN BAŞGÜL BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

SERKAN BAŞGÜL BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

SERKAN BAŞGÜL BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

 

Artvin, Arhavi’li Su sporları hakemi Serkan Başgül’le Büyük Bir Başarıya İmza Attı 

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Su Sporları hakemi olan Serkan Başgül, 30 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecek olan Meksika’nın Veracruz şehrinde yapılacak olan Panamerican Serbest Dalış Şampiyonası’na Başhakem olarak görevlendirildi.

Serkan Başgül, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nda 2001 yılından bu yana aktif olarak hakemlik yapıyor. Üniversite öğrencilik döneminde sporcu olarak başlayıp şuan sadece hakemlik kariyerini devam ettiriyor. Ayrıca Meksika’daki turnuva dönüşünde Sualtı Sporlarında Sualtı Ragbisi branşında Almanya’nın Berlin kentinde yapılacak olan Şampiyon Kulüpler Kupası Turnuvası’na ilk ve tek Türk Hakem olarak görevlendirildi. Bu branşta uluslararası düzeyde hakem olabilmenin şartı; bu turnuvaya Uluslararası Aday Hakem olarak davet alıp turnuvada görev almak. Her yıl yapılan ve bu yıl 24-26 Kasım 2017 tarihinde yapılacak olan bu turnuvaya da Serkan Başgül davet alarak, büyük bir başarıya imza attı.

Konuyla ilgili bilgi veren Serkan Başgül, “2002 – 2006 yıllarında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde Besyo’da okudum.  Su sporlarına, yüzmeye öğrencilik yıllarında başladım. Sualtı Sporları branşında. Federasyona bağlı birçok disiplin bulunmaktadır. Mezun olana kadar Sualtı Ragbisi, Paletli Yüzme, Sualtı Hokeyi gibi branşlarını aktif olarak yaptım. Aynı dönemde hakemliği de icra ediyordum.

2006 da Mezun olduktan sonra aktif sporu bırakıp sadece hakemlik yapmaya başladım. 2008 yılında Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandım. 2 yıl Rize’nin Çayeli ilçesi Beyazsu köyünde görev yaptım. Daha sonra tayinim memleketim olan Arhavi’de Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne çıktı. Üniversite eğitimi dönemimden bu zamana kadar  ki süreçte  su sporlarında Ulusal Hakemliğe kadar yükseldim.

Serbest Dalış branşında Uluslararası Hakemlik unvanını aldım. 24-26 Kasım 2017 tarihlerinde Almanya da yapılacak olan Sualtı Ragbisi Şampiyon Kulüpler Kupası’na Uluslararası Aday Hakem olarak davet edildim. Bu branşta da Uluslararası Hakem olabilme yolunda ilk adımım olacak. Ben bugüne kadar gelmemde, yetişmemde emeği geçen ilkokul öğretmenimden, ortaokul, lise, üniversite öğretmenlerime, beni sürekli destekleyen başta aileme ve herkese çok teşekkür ediyorum.  Aldığım davet ile çok mutlu oldum.  Ülkemizi bu etkinlikte en iyi şekilde temsil ederek, benden sonra su sporlarında hakemlik yapacak gençlere yol açmış olacağım. Bizim sesimiz olan,  yerelde ve genelde tanıtan, destek veren basınımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Ayrıca Her yıl yapılan ve bu yıl 24-26 Kasım 2017 tarihinde yapılacak olan  turnuvaya da Serkan Başgül davet aldı.