AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT’TA ÇOCUK BELEDİYESİ ATIK YAĞLARI TESLİM ETTİ

ŞAVŞAT’TA ÇOCUK BELEDİYESİ ATIK YAĞLARI TESLİM ETTİ

ŞAVŞAT’TA ÇOCUK BELEDİYESİ ATIK YAĞLARI TESLİM ETTİ

 

Şavşat Çocuk Belediyesi Tarafından Toplanan Atık Yağları Yetkili Özel Bir Firmaya Teslim Edildi

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Çocuk Belediyesi daha önce yaptıkları girişimle ilçe halkını atık yağlarla ilgili bilgilendirmişti. Şimdi ise yaptıkları girişimin sonuçlarını almaya başladılar. Atık yağları çöplere değil de evlerinde kullanılmayan şişelerde biriktirilmesi konusunda bilgilendiren Çocuk Meclis üyeleri Şavşat halkının duyarlı davranması sonucunda amacına ulaştı.

Şavşat halkı konuya kayıtsız kalmayarak Çocuk Meclisinin girişimin de onlardan yardımlarını eksik etmedi. Evlerinde biriktirdikleri atık yağları Belediyemize teslim ederek doğa için bir adım da onlar attı. Toplanan atık yağlar yetkili özel bir firmaya teslim edildi.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk konuya ilişkin yaptığı açıklamada 1litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini belirterek, “Planladığımız her projenin mutlaka bir ayağı çevreye saygılı olmaktan geçiyor. İlçemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın rahatlığı ve huzuru için karşılıklı anlayış içerisinde düzgünlüğü sağlamak istiyoruz.  “Çevreyi hor gören geleceği zor görür” düşüncesi ile yapılan ve yapılacak çevre, katı atık ve geri dönüşüm çalışmamıza desteğiniz kendi sağlığınız ve çevre sağlığınız için çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Emirkan Kadir Durmuş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Doğasına ve çevresine sahip çıkan Şavşat halkına teşekkür etti ve projenin devamı açısından daha fazla yağın toplanacağına inancının tam olduğunu belitti. Amacımız çevre kirliliğine neden olan atıkların geri dönüşümünü sağlamak, iş yerlerimizin yanı sıra konutlarımızda üretilen atık yağların da kanalizasyona ya da çöpümüzün içine karışarak çevre kirliliğine ve tehlikelere neden olmasını engellemek, bu yağların geri dönüşümünü sağlamaktır. Doğaya atılan atık yağlar kokuya ve böcek oluşumuna sebep olur. Bunlarla birlikte deniz, akarsu ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar; kuş, balık ve diğer canlı türlerine zarar verir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturur. Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar, katı atık depolama sahalarında yangınlara neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Çocuk Belediyesi üyeleri “Doğaya sahip çıkmak her zaman görevimizdir” diyerek her zaman doğa için faydalı projeler yapacaklarını belirttiler.