AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

 

Şavşat Belediyesi’ne Bağlı Şavşat Çocuk Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Yapmış Oldukları Etkinlikle Kutladılar.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat, İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen Cittaslow 2015 Genel Kurulu’nda aldığı belge ile “Sakin Şehir” unvanını kazanmıştı. Şavşat, Cittaslow (Sakin Şehir) unvanı aldıktan sonra bunun sürdürülebilir olması için çeşitli çalışmalar yaptı.

Bunlardan biriside oluşturmuş olduğu Şavşat Çocuk Belediyesi oldu. Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Belediyesi bünyesinde oluşturmuş olan Çocuk Belediyesi ile birlikte Dünya Çocuk Hakları Günü’nde etkinlik düzenledi.

Şavşat Çocuk Belediyesi, Şavşat Belediyesi’nin destek ve yardımları ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çeşitli etkinlikler yaptı.

Şavşat Çocuk Belediyesi, Başkan ve üyeleri Şavşat Belediyesi’nin önünden Belediye Düğün Salonu önüne kadar ellerin de çeşitli pankart ve dövizlerle yürüdüler.

Şavşat Belediye Düğün Salonunda düzenlenen programa Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Ütğm. Dilruba Karataş, İlçe Müftüsü İrfan Şafak, Ak Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güven, Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Aybike Uysal, Tapu Müdürü Fadime Kizir, Kütüphane Müdürü Özcan Cambaz, Şavşat Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Murat Kaya, Sosyal Yardımlaşma ve hizmet vakfı Müdürü Kandemir Dede, Avukat Handan Demiral Almalı, Aşık İbrahim Kara, Sivil Toplum Örgütleri, öğretmen-öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk; Çocuk Belediyesini Kurarak, Yeni Bir Uygulama Başlattıklarını ve Çocukları İlçenin Yönetiminde Söz Sahibi Yaptıklarını ifade ederek; “Belediye meclisimizce alınan karar gereği Çocuk Belediyesini kurduk ve yeni bir uygulama başlatarak çocukları ilçemizin yönetiminde söz sahibi yaptık. Çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak ilçede yapılacak çalışmalarda fikirlerini söyleme olanağı sunduk. Çok farklı görüş ve düşüncelerle karşılaşıyoruz. Evlatlarımızın kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmesi ve toplumsal sorunlara sahip çıkmasını amaçladık. Bugün bu çocuklar düzenlenen bu program ile yine çok güzel görüntülere imza atacaklar. Bu vesileyle Türkiye’ de ki ve tüm dünyadaki bütün çocukların çocuk hakları gününü kutluyorum.” dedi.

Öztürk; Çocukların çocuk olmaktan kaynaklanan temel hakları bulunduğunu belirterek, “Bu hakların kullandırılmasının teminatı olmak için üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Onları sosyal, kültürel ve ekonomik olarak desteklemek öncelikli olarak görevimizdir. Çocuklarımız bize destek verirse ilçemizi, ülkemizi daha güzel yarınlara taşırız. Onların iyi yetiştirilmesi ulusların ortak sorunudur. Çocuklarımız geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler. Onların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler iyi bir nesil yetiştirmiş olurlar.

Her gelecek yeni yılın çocuklarımızın daha güzel şartlarda yaşadığı, yetiştiği şiddet ve savaş görmediği yıllar olması dileği ile sevgili çocuklarımıza, tüm katılımcılara ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda Avukat Handan Demiral’ da Çocuk Hakları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Demiral; “Saygı değer çocuklar, Kıymetli misafirler Bugün, 20 KASIM 1989’dan beri Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış çocuk haklarına dair sözleşmenin kabul edilmesi sonucu olarak, çocuk hakları günü olarak kutluyoruz. Ülkemiz bu sözleşmeyi 14 EKİM 1990’da imzalanmıştır ve 27 OCAK 1995’te yürürlüğe girmiştir. Çocuk hakları kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık yaşama, barınma, fiziksel psikolojik olarak veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavram olarak düşünebiliriz.

Sözleşmenin 1. Maddesi 18 yaş altında herkesin çocuk olduğunu kabul etmiş ve aynı sözleşmenin 36. Maddesi taraf devletlerin herhangi bir biçimde zarar verebilecek durumlarda çocuğu koruyacağını belirtmiştir. Sözleşme; çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılıma ilişkin tüm hakların hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün çocuklara eşit tanınması ilkesini getirmiştir. Sözleşmenin diğer önemli ilkesi çocuğun YÜKSEK YARARI (çocuklara birincil öncelik) verilmesi ilkesidir.

Uluslararası af örgütüne göre; pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarı hat saflara ulaşmıştır. İstatistiklere göre dünya üzerinde 5-14 yaş arası 250 milyon çocuk işçi bulunmaktadır. 12-17 yaş grubunda milyonlarca çocuk okula devam edememektedir. 165 milyon yetimin bulunduğu dünya da, her gün 5 yaşın altında 22.000 çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Engelli çocuklarımızı barıştırmalıyız. Daha doğrusu biz çocuklarımızla barışmalıyız. Çünkü asıl engelli olan bizleriz.

İşkence ve kötü muameleye karşı karşıya gelen, savaşlar ve silahlı çatışmalarda ölen, cinsel istismar ve işkenceye maruz kalan, asker olarak kullanılan mülteci olan, açlık ve yoksulluk içinde milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Çocuklar her durumda mağdur olmaktadır. Çocuklarımızı savaştan, suçtan koruyamıyoruz. Ülkemizde 5395 sayılı çocuk koruma kanunu 2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanundaki öncelikli çocuk yararı ilkesine göre, yasama, yürütme tüm yargı organları, tüm kamu ve özel kuruluşlar ana- babalar, çocuklarla ilgili konularda çocukların yararına birinci önceliği vermelidir, vermeliyiz.

Çocuklara yönelik olarak cinsel istismar vakalarında son 10 yılda yüzde 700’lük bir artış vardır. 2016 yılında istismarında 15 bin 51 dava açılmıştır. 2016 yılında 56 çocuk iş kazasında hayatını kaybetmiştir. TÜİK raporuna göre çocuk işçi sayısı 708 bine ulaşmıştır. Bu rakam 15-17 yaş aralığını belirtiyor. 15yaş altı çocuk işçi sayısı için elimimizde bir veri bulunmuyor maalesef. Ülkemizde, evlenen her 100 kişiden 18’ci çocuk gelin… 2015’te 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337 sinde 16-17 yaş aralığı kız çocukları gelin olmuştur.

Dünyadaki olumsuz gelişmelerden en çok çocuklar etkilenmektedir. Sahile vuran Ayla Kurdi’nin cesedi vicdanlarımızda asılı dururken; dünyayı çocukların yüzlerinin güldüğü ama en çok yaşadığı, okuduğu henüz çocukken evlendirilmediği bir yer haline getirmek hepimizin sorumluluğundadır. Sonuçta dünyayı bu hale getiren biz yetişkinleriz. Hepimiz için güzel günler diliyorum çocukların cesedi sahillere vurmasın. Çocuklarımızı yaşatalım, geleceğimizi yaşatalım” dedi.

Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güven yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve Belediye Meclis Üyelerine teşekkür ederek; Sayın belediye Başkanımıza ve Belediye Meclis Üyelerine Çocuk Belediyesi kurarak biz çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak ilçede yapılacak çalışmalarda fikirlerimizi söyleme, kendimizi en iyi şekilde ifade edebilme ve toplumsal ve çevre sorunlarına sahip çıkma olanağı sunduğu için Çocuk Belediyesi Üyeleri ve Şavşat’ın tüm çocukları adına çok teşekkür ediyorum. Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler. Çocukların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler, iyi bir neslin yetişmesi için çalışırlar. Okullar, çocuk tiyatroları, çocuk kütüphaneleri, çocuk parkları ve bahçeleri yaparak, çocukların en iyi biçimde yetişmelerini sağlarlar.

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Yarının büyükleri olarak bizlerin savaştan uzak barış dolu bir dünyada güven içinde mutlu ve başarılı yetişmemiz temennisiyle hepimizin 20 Kasım Çocuk Hakları Gününü kutlar saygılarımı sunarım.” dedi.

Programın son bölümünde Aşık İbrahim Kara ve öğrenciler günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudular.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla ilçe genelindeki okullarda yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Program çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.