AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYE MECLİSİ VE BELEDİYE MECLİSİ BİRLİKTE TOPLANDI

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYE MECLİSİ VE BELEDİYE MECLİSİ BİRLİKTE TOPLANDI

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYE MECLİSİ VE BELEDİYE MECLİSİ BİRLİKTE TOPLANDI

1

Şavşat Çocuk Belediyesi Meclis üyeleri Belediye Meclisi toplantısına katılarak aldıkları kararların uygulanmasını istediler.

ŞAVŞAT-Şavşat Çocuk Belediyesi Meclis üyeleri Belediye Meclisi toplantısına katılarak aldıkları kararların uygulanmasını istediler.

Belediye meclisinin Kasım ayı toplantısının gündem maddelerinde çocuk Belediye Meclisinin aldığı kararların değerlendirilmesi maddesi yer aldı. Şavşat Çocuk Belediye Meclisi yazılı talepleri ile aldıkları kararların Kasım Ayı gündemine alınmasını istediler ve kendilerine ait gündem maddesinin görüşüldüğü sırada Meclis Toplantısına katılarak meclis üyeleri ile birlikte aldıkları kararları değerlendirdiler.

Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir Durmuş toplantı sırasında aldıkları kararları okudu ve kararlar madde madde değerlendirildi.

Alınan Kararlar karşısında açıklama yapan  Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk “ İyi ve güzel bir gelecek oluşturmak için geleceği oluşturacak çocukları iyi yetiştirmeliyiz”  sözünden yola çıkarak  insanlığın ortak umudu, bu günün neşesi, geleceğin teminatı olan çocuklardan oluşan Çocuk Belediyesinin kurulmasının ne kadar doğru bir karar olduğuna vurgu yaptı.

Toplantı sırasında Meclis üyelerinden Recep Temur söz alarak; Bu güne kadar yaptığımız meclis toplantılarının en anlamlısını bugün yaptık. Çocukların aldıkları kararlar takdire şayan dedi. Yöneticisi olduğu Yavuz konut sitesinde çocukların almış olduğu kararları uygulamaya hemen başlayarak alınan kararları destekleyeceğini söyledi.

Toplantıda hazır bulunan diğer meclis üyeleri de alınan her kararın İlçemiz için ayrı bir önem taşıdığını “çocuktan al haberi” niteliğinde olduğunu söyleyerek yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler. Bundan sonra yapacakları her faaliyette ve sosyal sorumluluk projesinde yanlarında olacaklarının sözünü verdiler.

Çocuk Belediyesi Meclis üyeleri aldıkları kararların içerisinde bulunan yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin kullanımına dikkat çekmek üzere Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk’e güneş enerjisi ile çalışan gece lambası hediye ettiler ve yine güneş enerjisi ile ilgili hazırlamış oldukları bildiriyi üyelere dağıttılar.

Çocuk Belediyesi Meclis üyeleri tarafından hazırlanan bildiride şu kararlar yer aldı: “

Hepimizin Evine Güneş Doğsun

Çatılarımızı Güneş Enerji Panelleriyle donatarak, İlçemizde  parlayan güneşin altında  enerji bağımsızlığı ile biz çocuklarınız için sağlıklı ve güzel bir ilçe yaratın. Yaşadığımız çevreyi korumak hepimizin görevidir. Ne kömür, ne petrol, ne nükleer! Güneş bize yeter.

Bilindiği üzere dünyada yaşanan hızlı nüfus artışı ve kentleşme ile birlikte enerji ihtiyacı  gün geçtikçe artmaktadır. Ekonomik ve sosyal gelişmenin  en temel ihtiyaçlarından biri olan enerjiyi sürdürülebilir, güvenilir temiz ve ekonomik yoldan temin etmenin yollarını ararken ülkemizde de yenilenebilir enerji alanında  önemli yatırımlar yapılmaya başlandı.

Çocuk Belediyesi olarak bu kaynaklardan faydalanma yönünde adımlar atmanızı istiyoruz. Karşılıksız hibe programlarından faydalanarak ilçemizde;

Belediye Parkı Üzerindeki kapalı alanın çatısına, Efkar Tepe’de yapılan yeni  Binanın çatısına, Yeni İtfaiye Binasının Çatısına, Siz Meclis üyelerinin uygun göreceği belediyemiz binalarının çatılarına güneş enerji panelleri konularak kendi enerjimizi kendimiz üretebiliriz, hatta fazlasını satarak belediyemize gelir getirebiliriz. Yaptığımız araştırmalara göre bu konuda yapılan projeler öncelikli olarak desteklemektedir.

Adım 1: Belediyemizin aylık elektrik tüketim miktarını,

Adım 2: Elektrik  ihtiyacımızı karşılamak için ne büyüklükte bir güneş enerji sistemine ihtiyacımız olduğunu,

Adım 3: Satın alacağımız sistemin maliyetinin ne kadar olduğu, kurulumun kimin yapabileceği ve sistemin kendini kaç yılda amorti edeceğini öğrenerek işe başlayabiliriz. Güneşli günler görmek ve güneş ilçesi Şavşat olmayı  ümit ediyoruz. Her şeyi çözebilecek biri yoktur ama herkes  bir şeyler yapabilir.”

Bildiri okunduktan sonra, Çocuk Belediyesi’nin bütün üyelerine ve onların düşüncelerini karara  bağlayan Çocuk Belediyesi Meclis üyelerine teşekkür edilerek görüşülen konuların uygulanmasına Çocuk Belediyesi ve Belediye Meclisi üyeleri oy birliği ile karar verdiler.”

HAYATİ AKBAŞ