a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAVŞAT BELEDİYESİ’NİN YÖRESEL ÜRÜNLERİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ŞAVŞAT BELEDİYESİ’NİN YÖRESEL ÜRÜNLERİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ŞAVŞAT BELEDİYESİ’NİN YÖRESEL ÜRÜNLERİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 

Şavşat Belediyesi’nin yöresel ürünlerle ilgili çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Belediyesi ve DOKA’nın ilçemiz yöresel ürünleri ve el işlerini yeniden ön plana çıkarma çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda DOKA ile birlikte Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Yerel Ürünlerin Pazarlanması ve Markalaşması-Japonya’daki Örnek Uygulamalar” seminerinin ardından ikinci seminer gerçekleştirildi.

JICA Kıdemli Gönüllü Ziraat Mühendisi Hiroshi SATOMİ ve JICA Kıdemli Gönüllü Gıda İşleme Uzmanı Naoko IWASA Şavşat Belediyesi, DOKA, Cittaslow, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve JICA Derneğinin işbirliği ile düzenlenen “Japonya Deneyimleri Işığında Yöresel Ürünlerimiz Değerleniyor” konulu seminer için Şavşat’a geldi. Seminerden önce Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ü makamında ziyaret eden heyet, Şavşat’ta yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

“Japonya Deneyimleri Işığında Yöresel Ürünlerimiz Değerleniyor” semineri Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminere Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Aytunç Ünsay, İlçe Emniyet Amiri İsmail Katı, Tarım İlçe Müdürü Hasan Katık, DOKA Artvin Temsilcileri, kurum amirleri, bazı muhtarlar ve yöresel üreticiler katıldı.

Programda kısa bir konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk: “Seminer ve tecrübe paylaşımı toplantısını onurlandırdığınız için hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Toplantımızın düzenlenmesine vesile olan DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi Uzmanları Berna Kirişturna ve Fatma Artar hanımefendiye, ayrıca toplantı için ilçemize ziyarette bulunan Japon misafirlerimize huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Öztürk’ün ardından açılış konuşması yapan Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı: “Öncelikle bu toplantının Şavşat ilçemizde organize edilmesinde emeği geçen Berna hanıma çok teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi ilimizde merkezde dahil olmak üzere 8 ilçemiz var. Ama bu toplantı sadece Şavşat’ta organize edildi, çünkü Şavşat’ın bir marka değeri var. Geçtiğimiz günlerde Şavşat’ta CittaSlow Genel Kurulu düzenlendi. Aldığımız geri bildirimlere göre katılan tüm belediyeler ve misafirlerin organizasyondan son derece memnun olduklarını gördük. Bu organizasyonu düzenleyen belediye personeline ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şavşat’ın Kızılcığı, kuşburnusu, balı ve cevizi gibi kendine has yöresel birçok ürünü var. Biz bunları Türkiye’ye tanıtmak ve Şavşat halkına bir ekonomik getirisinin olmasını istiyoruz. Bu anlamda Japonya’dan gelen misafirlerimizin deneyimleri bizim için önemli. Seminere katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Hiroshi SATOMİ ve Naoko IWASA’nın Giresun Çamoluk’ta yapılan çalışmalar hakkında tecrübe paylaşımları ile seminer devam etti. Soru-cevap şeklinde devam eden seminerde katılımcıların sorularını JİKA ve DOKA temsilcileri cevapladı. Seminer çekinilen hatıra fotoğrafları ve birebir sohbetlerle sona erdi.