AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAMPİYON BOĞA ARTVİN’DE TÖRENLE KARŞILANDI

ŞAMPİYON BOĞA ARTVİN’DE TÖRENLE KARŞILANDI

ŞAMPİYON BOĞA ARTVİN’DE TÖRENLE KARŞILANDI

 

Aydın’da düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonasında kendi kategorilerinde birinci olan Kadir Ağa isimli boğa Artvin’de törenlerle karşılandı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Aydın’da düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonasında kendi kategorilerinde birinci olan Kadir Ağa isimli boğa Artvin’de törenlerle karşılandı.

Kafkasör Yaylası’nın ev sahipliği yaptığı Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası’nın ikinci etabı, Aydın’da düzenlendi. Aydın Boğacılar Derneği ile Artvin Boğacılar Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası ikinci etabına Artvin, Aydın, Muğla ve İzmir’den 64 namlı boğa kıran kırana mücadele etti.

Güreşlere Artvin’den dört boğayla katılırken, Aziz Yiğit’e ait 720 kilogram ağırlığındaki ‘Ağbaş’ ve Mahir Gülseçgin’e ait 750 kilogram ağırlığındaki ‘Kadir Ağa’  isimli boğalar kendi kategorilerinde birinci oldular. Artvin’e dönen Kadir Ağa isimli boğa için şehirde tören düzenlendi.

Boğayla Kortej Yürüyüşü Yapıldı

Halitpaşa Meydanı’nda toplanan kalabalık, birinci olan boğayla birlikte akordeon ve tulum eşliğinde İnönü Caddesi üzerinden Valilik binasına doğru kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Valilik önünde horon oynayarak birinciliği kutlayan vatandaşlar boğa ile bol bol fotoğraf çekindiler.

Boğa sahibini ve organizasyonda emeği geçenleri tebrik eden Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu, “Boğanın birinci olduğunu duyduk görmek bugüne nasipmiş” dedi. Boğa güreşlerinin yaşatılması gereken bir organizasyon söyleyen Başoğlu; “Umarım bunun devamı gelir”  ifadelerini kullandı.

Kızı ve boğası olmak üzere iki evladım var diyen boğa sahibi Mahir Gülseçgin, “Aydın’da birinci olan boğam bana unutamayacağım mutluluk yaşattı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Aydın halkına şükranlarını sunan Gülseçgin, “İnanılmaz bir organizasyon oldu bizimle çok iyi karşıladılar bizimle ilgilendiler. Kendilerini teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Artvin’i Kafkasör’ü, boğa güreşlerini yaşatmak için Artvin Boğacılar Spor Kulübünü Kurduk diyen Kulüp Başkanı Haluk Koçer, “Artvin’de boğa denilince hayat duruyor, Kadir ağa meydana indi ve görüyorsunuz bu kadar kalabalık büyük bir siyasetçinin geldiğinde bile olmuyor. Emeği geçen başta boğa sahipleri emektar boğa bakıcıları teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Aydın halkına biz göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü teşekkürlerimi ifade etmek istorum” dedi.