AnasayfaArtvin'den HaberlerGÜRCİSTAN ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ HÜKÜMET BAŞKANI PATARADZE, ARTVİN’DE

GÜRCİSTAN ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ HÜKÜMET BAŞKANI PATARADZE, ARTVİN’DE

GÜRCİSTAN ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ HÜKÜMET BAŞKANI PATARADZE, ARTVİN’DE

 

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Pataradze, “Sarp Sınır Kapısı inşaatının en kısa sürede bitmesi için birlikte çalışacağız.” dedi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Pataradze, “Sarp Sınır Kapısı inşaatının en kısa sürede bitmesi için birlikte çalışacağız.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak için Artvin’e gelen Pataradze’yi Artvin Valisi Ömer Doğanay, valilik binası önünde karşıladı. Burada halk oyunları ekibinin gösterisini izleyen Pataradze, daha sonra Doğanay ile basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

Pataradze, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Doğanay ile ekonomik ve ticari konular üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Bölgesel gelişmeler hakkında da görüştüklerini belirten Pataradze, şunları kaydetti: “Sarp Sınır Kapısı inşaatının en kısa sürede bitmesi için birlikte çalışacağız. Sayın Vali ile karar aldık, en az ayda bir Sarp’ta, Artvin’de ya da Batum’da bir araya geleceğiz. Sarp Sınır Kapısındaki inşaatın hızlanmasına biz de destek olmak istiyoruz. Bu görüşmede ekonomik ve ticari işbirliğinin yanı sıra eğitim alanında üniversiteler arasındaki iş birliği konularını da ele aldık.”

Vali Ömer Doğanay ise Türkiye ile Gürcistan’ın ticari ve turizm alanında yoğun ilişkiler içinde bulunduğuna işaret etti.

Bu işbirliğinin dostluk ve kardeşlik uygulamalarında resmiyete yansıdığını aktaran Doğanay, “Öncelikle iki ülke arasında vize muafiyeti, kimlikle geçiş sistemi var. Sarp Sınır Kapımız Gürcistan’ın batıya doğru açılışı, Türkiye’nin ise Gürcistan ve Kafkaslara açılan önemli sınır kapısıdır.” dedi.

Doğanay, iki ülkenin ortak mirasları olduğuna dikkati çekerek, “İki ülke arasında turizm alanında da işbirliğimiz var. Biz Gürcistan’la her alanda işbirliği kurmak istiyoruz. Gürcistan ülkesi ile mevut iyi ilişkilerimiz artırmak istiyoruz. Batum’da azımsanmayacak sayıda iş adamımız ve vatandaşımız yaşıyor.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ve Pataradze, birbirlerine hediyeler verdi.

Ziyaret, bazı bakanlarının da eşlik ettiği Pataradze’nin şeref defterinin imzalamasının ardından sona erdi.

Pataradze, daha sonra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi de makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Gürcü heyeti onuruna Artvin Valiliğince, doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda yemek verildi.