AnasayfaArtvin'den HaberlerSAKARYA BAROSU BAŞKANI ZAFER KAZAN’DAN, ARTVİN’E GÜÇLÜ DESTEK!

SAKARYA BAROSU BAŞKANI ZAFER KAZAN’DAN, ARTVİN’E GÜÇLÜ DESTEK!

SAKARYA BAROSU BAŞKANI ZAFER KAZAN’DAN, ARTVİN’E GÜÇLÜ DESTEK!

Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, Artvin Çevre platformlarınca başlatılan imza kampanyasına katıldı.

Hayati Akbaş

SAKARYA-Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, Artvin Çevre platformlarınca başlatılan imza kampanyasına katıldı. Zafer Kazan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “23 Şubat 2016 tarihinde Artvin’de Cerattepe ’de yapılmak istenen kıyıma “Artvin Halkıyla Birlikte” dur demek için bulundum.

Ülkemizde maalesef çevre ve ekolojik sistem gözetilmeden, halkın görüşü alınma ihtiyacı hissedilmeden, başta vahşi maden aramaları olmak üzere, tüm insanlığın ortak değeri ve hakkı olan doğayı geri dönülmez şekilde tahrip eden çalışmalar yapılmaktadır.

Artvin özelinde Ülkemizin doğu Karadeniz bölgesi bu anlamda, tam bir yapboz sahasına getirildiğini biliyoruz ve bu vahşeti yakinen takip ediyoruz.  Bugün “Sakarya Barosunda, Baro başkanı ve Av. Zafer Kazan olarak Artvin Çevre platformlarınca Ülke genelinde TBMM’ye muhataplarına verilmek üzere” hazırlanan bu metni yukarıda değindiğim kaygılarla imzalıyorum.

Çünkü İnsanların ve diğer canlıların doğuştan gelen ve evrensel kabul görmüş hakları vardır. Bu hakların başında yaşam hakkı gelir.  Yaşam hakkını tehdit eden, ayrıca ülke ekonomisine “getirisinden götürüsü çok olacağı” bilim insanlarımızca tespit edilmiş ve kamuoyunla paylaşılmış, Cerattepe gibi bazı “maden, taş ocağı ve hes” projeleriyle yok ve tahrip edilmek istenen aslında, ülkemiz ve insanlarımızın geçmişidir, kültürüdür ve geleceğidir.

Böylesine ağır, Ülkemizin ekosistemini yok sayan, İnsanların ve diğer canlıların yaşam hakkını görmezden gelen, geri dönülmez bu tahribatlara karşı gelmek mesleki sorumluluklarımızın başında geldiğine inanıyor, Artvin Çevre Platformlarınca yapılan bu ulvi çalışmalara herkesin katkı vermeye davet ediyorum.

Artvin Halkının Bu haklı mücadelesine Artvin’de, yerinde geçmişte destek verdim. Gerekiyorsa yine Artvin’e ya da her hangi bir bölgemize bu uğurda gitmeye yapılan haklı mücadelelere destek vermeye hazırım.”