AnasayfaArtvin'den HaberlerDOĞU KARADENİZ’DE HANE HALKI TÜKETİM HARCAMASI RAKAMLARI AÇIKLANDI

DOĞU KARADENİZ’DE HANE HALKI TÜKETİM HARCAMASI RAKAMLARI AÇIKLANDI

DOĞU KARADENİZ’DE HANE HALKI TÜKETİM HARCAMASI RAKAMLARI AÇIKLANDI

 

Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğünün (TÜİK), Artvin’in İçerisinde Yer Aldığı Hane halkı Bütçe Araştırması’nın 2014, 2015 Ve 2016 Yıllarına Ait Verilerinin Birleştirilmiş Sonuçlarını Açıkladı.

Hayati Akbaş

 TRABZON-Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğünün (TÜİK), Artvin’in İçerisinde Yer Aldığı Hane halkı Bütçe Araştırması’nın 2014, 2015 Ve 2016 Yıllarına Ait Verilerinin Birleştirilmiş Sonuçlarını Açıkladı.

Doğu Karadeniz’de En Fazla Tüketim Harcaması Grubu “Gıda Ve Alkolsüz İçecekler” İle “Konut Ve Kira” Oldu

Doğu Karadeniz’de toplam tüketim harcamaları grup bazında incelendiğinde “Gıda ve alkolsüz içecekler” ile “Konut ve kira” gruplarında harcama oranı yüzde 21,8 olarak gerçekleşti. “Ulaştırma” grubundaki harcama oranı ise yüzde 19,0 oldu. En az tüketim harcaması yapılan gruplar ise “Eğitim hizmetleri” yüzde 1,1, “Sağlık” yüzde 1,7 ve “Eğlence ve kültür” yüzde 2,4 oldu. Ayrıca 26 İstatistiki Bölge arasında Doğu Karadeniz “Çeşitli mal ve hizmetler” grubundaki tüketim harcama yüzde 6,6 oranı ile ilk sırada yer alırken “Alkollü içecekler, sigara ve tütün” grubundaki yüzde 3,4 tüketim harcama oranı ile 25. sırada yer aldı.

Doğu Karadeniz’de En Yoksul Kesim En Fazla “Konut Ve Kira” Grubunda Tüketim Harcaması Gerçekleştirdi

Gelir gruplarına göre tüketim harcamaları incelendiğinde en yoksul kesim olan gelire göre sıralı %20’lik gruplardaki 1. grupta en fazla harcama yüzde 32,4 ile “Konut ve kira” da gerçekleşirken “Gıda ve alkolsüz içecekler” yüzde 31,5 ile 2. sırada yer aldı. Diğer yandan en zengin kesim olan gelire göre sıralı %20’lik gruplardaki 5. grupta en fazla tüketim harcaması yüzde 24,8 ile “Ulaştırma” olurken bu tüketim harcama grubunu yüzde 16,7 ile “Konut ve kira” takip etti.