AnasayfaArtvin'den HaberlerŞAHİN: MUHTARLIK ÖZVERİ GEREKTİREN ZOR BİR GÖREVDİR

ŞAHİN: MUHTARLIK ÖZVERİ GEREKTİREN ZOR BİR GÖREVDİR

ŞAHİN: MUHTARLIK ÖZVERİ GEREKTİREN ZOR BİR GÖREVDİR

 

Artvin Merkez Çarşı Mahallesi’nin 77 Yaşındaki Muhtarı Sezahir Şahin, “Muhtarlık özveri gerektiren zor bir görevdir” dedi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Merkez Çarşı Mahallesi Muhtarı Sezahir Şahin, çalışkanlığı ve giden, gelen evrak takibi, dosyalama, arşivleme disiplini ile farklı bir muhtar olarak tanınıyor.

Adliye’den emekli olan ve kanunları iyi bilen Şahin, arzuhal ile ilgili bilgi sahibi. 2 dönemdir muhtarlık yapıyor olan 77 yaşındaki Sezahir Şahin yaşı itibari ile de muhtarlar arasında en kıdemlisi. 2 Dönem de azalık görevlerinde bulunmuş.

Muhtarlık zor bir görevdir

Merkez Mahalle Muhtarları için Karahan Pasajında yeni bir yer açıldı. Mahalle Muhtarları için burada çalışmalarını sürdürüyor. Şezahir Şahin, Muhtarlığın zor,  fedakârlık gerektiren bir görev olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Ben Çarşı Mahallesi Muhtarı Sezahir Şahin. 77 yaşındayım.  Yaş itibariyle en kıdemli muhtar benim. Dönem olarak benden genç olup daha çok uzun süreli muhtarlık yapan arkadaşlarımız vardır. Muhtarlık zor bir görevdir. Özveridir, fedakârlıktır,  Gerçekten hizmet etmektir. Çünkü seçimle göreve gelenler milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarlardır. Muhtarların özlük haklarına, aldıkları ücrete, yaşadıkları zorluklara bakıldığında gerçekten fedakârlık içinde çalışmalarını sürdürüyor. Ben bunu çok iyi bilen, yaşayan bir muhtarım.

2009 yılında Çarşı Mahallesi Muhtarımız Osman Çelik vefat etti.  Allah Rahmet eylesin. Zaman hızlı geçiyor. Aradan 8 yıl geçmiş. Yasa gereği 1. Ağza ben olduğum için muhtar olarak ben göreve devam ettim.   6 ay sonra yapılan ara seçimle muhtarlık görevine devam etmiş oldum.  30 Mart 2014 Yerel seçimlerde yeniden Çarşı Mahallesi Muhtarlığına aday oldum. 7 aday çıktı. Çarşı Mahallesi sakinleri yeniden muhtar olarak görev verdi.

Muhtarlık görevi olsun, başka iş olsun fark etmez. Ne işi yaparsanız yapın. O işi layıkıyla, düzgün, disiplin içinde her günü takip ederek, gelen giden evrakı deftere işleyerek dosyalara koyup arşiv yapmak, yapılan işleri, yapılacak işleri Belediye ile birlikte koordine etmek gerekir. Biz köy muhtarı değil, mahalle muhtarlarıyız. Bizim sorumlu olduğumuz mahalleler aynı zamanda belediyenin de sorumlu olduğu yerlerdir. Biz bu sorunları veya yapılacak işleri birlikte yapıyoruz. Çarşı Mahallesi’nin çok büyük sorunu yok. Çözülmeyecek sorunu da yok. Yalnızca temizlik işleri için yeterli çalışan yok. Ben bunu belediye başkanımıza ilettim.

Benim tüm zamanım muhtarlıkta geçer

Benim neredeyse tüm zamanım muhtarlık işleriyle ilgili çalışma yaparak geçiyor. Zaten bu göreve talip olmuşsanız, kişisel zamanınız kalmaz. Çünkü yaşamın olduğu yerde sorunlar, sorunların olduğu yerde mutlaka çözümler de vardır. Önemli olan herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesidir. Tıpkı bir araç gibi, Bütün parçalar görevini yaptığı zaman hareket edebiliyor. Herkes görevini bildiğinde başarı kendiliğinden gelir. Bu arada kurbanlıklar pazara indi. Ben şimdiden tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu.