AnasayfaArtvin'den HaberlerREKTÖRLÜK ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI BAŞLADI

REKTÖRLÜK ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI BAŞLADI

REKTÖRLÜK ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI BAŞLADI

acu-logo

 

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 19 üniversiteye yapılacak rektör ataması için aday adaylarının bugünden itibaren 28 Kasım 2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar başvurabileceği duyuruldu.

ARTVİN-Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 19 üniversiteye yapılacak rektör ataması için aday adaylarının bugünden itibaren 28 Kasım 2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar başvurabileceği duyuruldu.

Rektörlük seçimlerinin yapılacağı il üniversitelerinin arasında Artvin Çoruh Üniversitesi ’de bulunuyor. Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kurucusu ve 8 yıllık Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman’ın görev süresinin dolmuş olması nedeniyle yeni rektör belirlenecek. 15 Temmuz Darbe kalkışması nedeniyle ertelenen rektörlük seçimlerinde süreç şimdi yeniden başlıyor.

YÖK’ten yapılan açıklamada, “Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi”, “Ardahan Üniversitesi”, “Artvin Çoruh Üniversitesi” “Bartın Üniversitesi”, “Batman Üniversitesi”, “Bitlis Eren Üniversitesi”, “Çankırı Karatekin Üniversitesi”, “Gümüşhane Üniversitesi”, “Hakkâri Üniversitesi”, “Iğdır Üniversitesi”, “İzmir Bakırçay Üniversitesi”, “İzmir Demokrasi Üniversitesi” “Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi”, “Kırklareli Üniversitesi”, “Kilis 7 Aralık Üniversitesi”, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi”, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi”, “Siirt Üniversitesi” ve “Yalova Üniversitesi “ne rektör ataması yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, aday adaylarının bugünden itibaren 28 Kasım mesai saati bitimine kadar YÖK Başkanlığı’na başvurabileceği belirtildi.

Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde, “Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması” şartlarının arandığı kaydedildi.

Bu şartları sağlayan aday adaylarında, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapma şartının ise aranmayacağı ifade edildi.

Başvuru dilekçesiyle birlikte aday adayının akademik özgeçmişini ve yayın listesini de YÖK’e sunması istenilen açıklamada, başvuruda kullanılacak “Rektör Adayı Bilgi Forumu’na YÖK’ün internet sitesinden ulaşılabileceği belirtildi.

Açıklamada, aday adayı tarafından bizzat ya da posta ile YÖK Başkanlığına iletilebilecek başvuru formlarının ayrıca “rektoraday@yok.gov.tr” mail adresine de elektronik postayla gönderilebileceği kaydedildi.

5 Aday yeniden başvuracak sayı da artabilir

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde de rektörlük yarışı başlıyor. Görev süresi 1 Eylül 2016 tarihinde dolan ancak 15 Temmuz darbe kalkışması nedeniyle seçimlerin ertelenmesi ile birlikte halen görevde bulunan Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman’ın yerine yeni rektörün belirlenmesi için süreç yeniden başlıyor. Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Prof. Dr. Hasan Aydın, Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Prof. Dr. Zafer Ölmez daha önce rektörlük adaylıklarını açıklamışlardı. Bu isimlerin yeniden rektör adaylığı için başvurmaları bekleniyor. Bu isimlere yeni isimlerinde eklenebileceği konuşulurken, rektörlük başvurularının ise 28 Kasım 2016 Cuma günü sona ereceği belirtildi. Rektörlük başvurularının tamamlanmasının ardından Yüksek Öğretim Kurumu tarafından 3 kişilik liste belirlenecek. Bu 3 kişilik liste Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Artvin Çoruh Üniversitesi’nin yeni rektörü atanacak. Yeni rektörün atanması ve atama kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman’ın uzatılan görev süresi sona ermiş olacak. Yeni rektörün önümüzdeki Aralık ayı içerisinde göreve başlaması bekleniyor. Artvin yeni yıla yeni rektörü ile girmiş olacak. Rektörlük başvurularının Yüksek Öğretim Kurumu’na yapılacağı belirtildi.

Rektörlük başvurularının yeniden başlaması ve 28 Kasım 2016 Pazartesi günü sona ermesi ile birlikte kimlerin yeniden adaylık başvuruları yapacağı belli olacak.

HAYATİ AKBAŞ

prof-dr-mehmet-duman