AnasayfaVakıftan HaberlerRAUF BAŞAR ÖDÜLÜ KAZIM KOYUNCU’NUN AİLESİNE

RAUF BAŞAR ÖDÜLÜ KAZIM KOYUNCU’NUN AİLESİNE

RAUF BAŞAR ÖDÜLÜ KAZIM KOYUNCU’NUN AİLESİNE

RAUF BAŞAR ÖDÜLÜ KAZIM KOYUNCU’NUN AİLESİNE

Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 30 Mart tarihinde 2’ncisi gerçekleştirilecek olan Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödül Töreni’nde, Rauf Başar Ödülü 2005 yılında hayata gözlerini yuman müzisyen Kazım Koyuncu’nun ailesine verilecek.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 30 Mart tarihinde 2’ncisi gerçekleştirilecek olan Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödül Töreni’nde, Rauf Başar Ödülü 2005 yılında hayata gözlerini yuman müzisyen Kazım Koyuncu’nun ailesine verilecek.

Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek olan ‘Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödül Töreni’ 30 Mart 2023 tarihinde saat 13.30’da Hopa Eğitim ve Kültür Derneğinde gerçekleştirilecek. Bu yılki Rauf Başar Ödülü 2004 yılında yakalandığı kanser hastalığı nedeni ile 25 Haziran 2005 tarihinde hayatını kaybeden müzisyen Kazım Koyuncu’nun ailesine verilecek.

Hopa Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Rauf Başar Eğitim ve Kültür Sanat Ödül Töreni’nin ilki 16 Aralık 2021 tarihinde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu’nda düzenleniş ve Hopalı yönetmen Özcan Alper Rauf Başar Ödülü’ne layık görülmüştü.

Alper gerçekleştirilen ödül töreninin ardından Alper, “Yetişmeme, fizik okurken sinema yapmama, farklı düşünmeme etkili olan, belki yaşasaydı, aramızda olsaydı Kazım Koyuncu’nun bu ödülü almasını canı gönülden isterdim. Ben bu ödülü ondan sonra aldığımı varsayacağım” demişti.

Kentte yaşayan gençlerin kendilerini yetiştirebilecekleri kültür merkezlerine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Alper, şöyle konuşmuştu:

“Sineması olmayan kentte sinemacı olunca o şehirdeki kültürel ortam sizi daha çok ilgilendiriyor. Bu ödülün benim için manevi boyutu çok büyük. Başar ailesinin maddi bir desteği de bu ödülün bir parçası. Ben konuştuğum bu amaçlar doğrultusunda bu maddi ödülü Hopa Kültür ve Sanat Evi’ne vermek istiyorum. Hopa Kültür ve Sanat Evi’nin açılması pandemi koşullarına denk geldi ama en son geçen haftaki etkinliklerinde gördüm ki bütün imkânsızlıklara rağmen güzel şeyler yapmaya çalışıyorlar ben de bu ödülü onlara vermek istiyorum.”

Öte yandan Dernek Başkan Yardımcısı Gürbüz Akyüz ise ödülü geleneksel hale getireceklerini kaydetmişti.