AnasayfaArtvin'den HaberlerMURGUL’DA “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” KUTLANDI

MURGUL’DA “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” KUTLANDI

MURGUL’DA “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” KUTLANDI

1-1

 

Murgul’da,  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kutlandı.    

ARTVİN-Artvin Valiliği, Murgul Kaymakamlığı ile Murgul Engelliler Derneğince düzenlenen etkinliğe, Vali Ömer Doğanay, Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Asım Kaya, bazı daire amirleri, engelliler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Vali Doğanay, Spor Salonundaki etkinlikte yaptığı konuşmada, engelliler gününün bir günle sınırlandırılacak bir gün olmadığını söyledi.

Devlet olarak yılın 365 günü engellilerin ve ailelerin yanlarında belirten Vali Doğanay, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebeti ile sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu kış günü buraya gelmekteki tek amacım, buradaki kardeşlerimle beraber olduğumuzu, her zaman yanlarında olacağımızı ifade etmektir. İnşallah her zaman yanlarında olacağız, her türlü ihtiyaçlarında arkalarında olacağız. Ben bu kardeşlerimize ve hepinize katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum, kendilerine ve sizlere sıhhat, afiyet ve huzur diliyorum” dedi.

Murgul Engelliler Derneği Başkanı Metin Merttürk ise, ilçede ikinci kez engelliler günü kutlama etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugünümüzde yanımızda olan bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Artvin Valimiz Ömer Doğanay’a ve Murgul Kaymakamımız Hüseyin Çam’a şükranlarımızı sunuyorum. Biz engelliler hiç yalnız kalmadık, yalnız kalmayacağız. Sayın kaymakamımız Murgul’daki engellilere güneş gibi doğdu. Her zaman bizlerin yanında oldu ve destek verdi. Gerçekten engellilerimiz geçmiş tarihlerden beri ilk kez büyük destek gördü. Bizler kimseye yük olmak istemiyoruz, başımızın çaresine bakmak istiyoruz, erişmek istiyoruz ve bunlar için çalışmalar yapıyoruz. Ardanuç ilçesinde belediye güzel bir engelli parkı yapmış ve bina kazandırmış, darısı başımıza diyorum. Engelli sayımız 127 ama engellilerimizin arkasında destek veren başkanlarımız var. Bu karlı günde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Asım Kaya ise, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılından beri dünyanın 156 ülkesinde farkındalık oluşturmak amacıyla, engellilerin sosyal yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları çözüme kavuşturmak noktasında, topluma kazandırılması ve rehabilitasyonlarını kolaylaştırma adına belirlenmiş bir tarihtir. Yoksa sadece engellilerimizi bir gün hatırlamak için oluşturulmuş bir tarih değildir. Ülkemiz bu konuda son yıllarda yapılan düzenlemelerle engellilerin yanında olduğunu fazlasıyla göstermektedir. Erişebilirlikle ilgili düzenlemelerin yasal mevzuata bağlanması, engellilerimizin evde bakım desteği ile aileleri ve yakınları yanında bakılması, yine kurum bakımı dediğimiz rehabilitasyon kurumlarında aile vakfı hizmet olarak hizmetlerin sunulması bunların birkaç tanesidir. Bakanlığımızın son yıllarda ortaya koyduğu sosyal politika içerisinde en önemli başlıklardan birisini engelli hizmetleri oluşturmaktadır. Bu vesile ile 3 Aralık günü de tabi ki kutlanacak, farkındalık oluşturulacak ama aynı zamanda hepimizin yarın engelli olacağı ihtimalini bulundurarak, hepimizin bir kez daha düşünmesine fırsat vereceği bir gün olmasını diliyoruz. Katkısı olan ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran tüm misafirlerimizi teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam ise, görev süresince engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmaların içerisinde bulunmaya gayret ettiğini belirterek, “ Görevde bulunduğumuz süre içerisinde beraber olmaya, beraber çalışmaya gayret ettik. Eğer taş üzerine taş koyabildiysek ne mutlu bize, nasip olursa yakın zaman içerisinde ilçemizden ayrılacağım. İnsanlara fiziki mekan konulabilir ama kalplere fiziki mekan konulamaz onun için bundan sonraki süreçte de kalp kalbe karşı olacağını, özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Dernek Başkanı Vali Doğanay ile Kaymakam Çam’a günün anısına ve derneğe katılarından dolayı plaket takdim etti.

Daha sonra Artvin Çoruh Üniversitesi Müzik Topluluğu ekibi ile yerel sanatçı olan engelli Aydoğan Can’ın verdiği muhteşem konserin ardından etkinlikler sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ

1-2 1-3 1-4 1-5