AnasayfaArtvin'den HaberlerMİLLETVEKİLİ KIŞLA, ARDANUÇ AÇIK CEZAEVİ’NE KAVUŞUYOR

MİLLETVEKİLİ KIŞLA, ARDANUÇ AÇIK CEZAEVİ’NE KAVUŞUYOR

MİLLETVEKİLİ KIŞLA, ARDANUÇ AÇIK CEZAEVİ’NE KAVUŞUYOR

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla Ardanuç ilçesine açık cezaevinin müjdesini verdi.

Hayati Akbaş

ARDANUÇ-Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla Ardanuç ilçesine açık cezaevinin müjdesini verdi.

Bir süredir takip edilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapım ihalesi 17 Mart’ta gerçekleştirildi. Ardanuç böylelikle bir önemli kuruma daha kavuşmuş oluyor. Bu ihalenin yapımı ile birlikte Ardanuç ilçesinde birkaç yıl önce kapatılan Adliye’nin de yeniden kazandırılmasının yolu açılmış oldu.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’dan bir büyük müjde geldi. Ardanuç ilçesinde birkaç yıldır takip edilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapım ihalesi için gösterilen çabalar netice verdi. Ardanuç halkının da yardımlarıyla Adakale Bölgesinde alınan arazinin üzerine inşa edilecek olan 150 mahkûm kapasiteli Açık Cezaevi ve lojmanların yapım ihalesi 17 Mart 2017 Cuma günü gerçekleştirildi. Çıkartılan KHK Kapsamında yapımına karar verilen ve ihalesi gerçekleştirilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapımı ihalesinin yapım süresi yer tesliminin ardından 400 gün olarak belirtilirken ihalenin sonuçlandırılmasının ise Mart ayı sonunun bulması bekleniyor. Önümüzdeki Nisan ayının başında ihaleyi alan firma ile yapılacak sözleşmenin ardından yer teslimi yapılacak ve inşaatın temel kazı çalışmalarına başlanılacak. 400 günde tamamlanması beklenen cezaevinin Adakale Bölgesinde bir bölümü Ardanuç halkının katkılarıyla alınan 8 Bin 256 metre karelik alan üzerine kurulacağı öğrenildi.

Ardanuç halkının bir süredir beklediği müjdeli haberi AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla verirken, Ardanuç ilçesinde bir önemli kurumun daha kazandırılmasının sevinci yaşanıyor. AK Parti Artvin Milletvekili Kışla, yaptığı açıklamada, birçok engellemelere karşın projeyi yakından takip ettiklerini ve çıkartılan KHK kapsamında da yapım kararı alınan cezaevi projesinin Ardanuç ilçesinin sosyo ekonomik hayatına büyük kazanımlar sağlayacağını söyledi. Vekil Kışla konuya ilişkin açıklamasında; “Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapımı işini birkaç yıldır takip ediyorduk. Adakale bölgesinde Ardanuç ilçesi sınırlarında bir arazi tespit edilmişti. Arazinin bir bölümünün kamulaştırma bedeli için çıkan sıkıntılar Ardanuç halkının maddi destekleriyle çözülmüştü. Ardanuç ilçesine kazandırmak istediğimiz bu önemli projeye maalesef ki oldukça fazla engelleme çabaları da oldu. Bizler ilçemize böylesine güzel bir projeyi kazandırmaya çalışırken bir kesimde projeyi engellemenin peşine düşmüşlerdi. Çok şükür ki bu engelleme çabaları sonuç vermedi. Çıkartılan KHK kapsamında projenin gerçekleştirilmesine karar verildi ve ihale kararı alındı. Ardanuç ilçemiz için bu son derece önemli hizmet için her türlü alt yapı hazırlandı. Bakanlıkça projenin yapım ihalesi gerçekleştirildi. Cezaevinin yanı sıra 70 yakın lojmanın da yapımı gerçekleştirilecek. Cezaevi 150 mahkum kapasiteli olacak. Bölge cezaevi şeklinde düşünülüyor. Cezaevinin 100’e yakın da çalışanı olacak. 20 Milyon TL’lik bir yatırım. Cezaevinin tamamlanması ile birlikte ilçede ciddi bir hareketlilik kazandırılmış olacak. İlçenin sosyo-ekonomik hayatına ciddi katkılar sağlayacak olan bu projeyi Ardanuç ilçemize kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Ciddi ve ısrarlı çabalarımın neticelendirilmiş olması beni mutlu etti. Ardanuç halkına verdiğimiz bu sözü tutmanın gururunu taşıyorum. Bu öylesine bir yatırımdır ki aynı zamanda bir süre önce kapatılan Ardanuç Adliyesi’nin de yeniden açılması içinde ciddi bir adım niteliği taşıyor. Biz adeta iğne ile kuyu kazdık. O denli engelleme çabasına rağmen Ardanuçlularında desteği ile projeyi ihale ettirdik. Ardanuç’umuza, Artvin’imize ve memleketimize hayırlı uğurlu olsun. Ardanuç ilçesine bir büyük kurum daha kazandırmış oluyoruz. Ardanuç’taki bu cezaevi tamamlandığında cezaevinde yatan hükümlüleri ziyarete gelenler o ilçede konaklayacak, yiyecek, içecek, ulaşımlarını da o ilçeden sağlayacak. Böylelikle ilçede ciddi bir hareketlilik olacaktır. İlçemizin gözü aydın olsun. İhale edilen projenin zamanında tamamlanması içinde işin ciddi takipçisi olacağız. Ardanuçlulara ne söz verdi isek yapmaya devam edeceğiz. ” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Ardanuç İlçe Başkanından Vekil Kışla ‘ya Teşekkür

AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar yaptığı açıklama ile bu önemli hizmeti ilçeye kazandıran AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ve AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta’ya teşekkür ederek ilçeye büyük bir hizmet kazandırıldığının altını çizdi. Bayraktar açıklamasında; “ Bu projenin yapımı için çok büyük mücadeleler verildi. Sayın Milletvekilimiz adeta iğne ile kuyu kazdı. Ardanuç halkının da destekleriyle alınan arazinin üzerine biz bu yatırımı yapmaya çalışırken maalesef ki bazı engellemeler ile de karşılaştık. Sağ olsun Sayın Vekilimiz ciddi gayret göstermiştir. Sayın İl Başkanımız da bu konuda her zaman bizlerin yanında olmuştur. Biz kendilerine müteşekkiriz. İlçemizde bugün bir sevinç vardır. İlçemize büyük bir ekonomik girdi sağlayacak olan Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojmanlar ilçemize hayırlı uğurlu olsun. Bu projeyi ilçemize kazandıran başta Milletvekilimiz İsrafil Kışla ’ya ve emeği geçen herkese şükranlarımızı borçluyuz. ” ifadelerini kullandı.

Ardanuçlularda cezaevi projesinin ihale edilmesinden dolayı mutluluklarını dile getirirken ilçeye bu önemli yatırımı kazandıran kişilere teşekkürlerini ilettiler.