AnasayfaArtvin'den HaberlerMACERA PARKI HAYATA GEÇİRİLİYOR

MACERA PARKI HAYATA GEÇİRİLİYOR

MACERA PARKI HAYATA GEÇİRİLİYOR

 

Kaçkar Dağlarında Yapılan Macera Parkında Çalışmalar Sürüyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kaçkar Dağları Milli Parkı adrenalini yüksek, eşsiz maceranın yaşandığı bir mekân haline geliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğümüzce, doğaseverlerin daha iyi vakit geçirmeleri için Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda bir Macera Parkı da hayata geçiriliyor.

Macera Parkı Palovit Projesi uygulama çalışmalarında artık sona gelindi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2013 yılında revize edilen Kaçkar Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı’nda öngörülen alanlarda tesis edilecek ve doğaseverler için hizmet verecek Macera Parkı’nın içerdiği ünitelerle Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda turizme çeşitlilik kazandırılması, konaklama süresini uzatmak, doğa sporları konusunda farkındalık oluşturmak, yöre halkına ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması da hedefleniyor.

Yapılan açıklamada, “bu alandaki yatırım daha çok eğlence ve tema parkı şeklinde olacak. Macera Parkı içerisinde Çat Vadisi Reminda etabında, 80 metre düşüş mesafeli bungee jumping istasyonu, 60 metre serbest düşüş ve 200 metre salınımlı canyon swing istasyonunun yanında toplam 1,4 kilometre mesafeli zipline istasyonu planlanmaktadır. Palovit etabında ise açık alanda 100 kişi kapasiteli ve farklı yaş gruplarına hizmet eden en az 6 bağımsız etaptan oluşan orman içi ip istasyonları, Zipline, serbest düşüş, tırmanış duvarı, Ağaç istasyonları ile sulu ve kuru etapların yer aldığı team buildingin (takım, ekip oluşturma oyunları) yanında parkta oryantiring ( harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor), bilgi ve beceri istasyonları gibi 30 dan fazla farklı oyun gurubu tesis edilmiştir. Toplam alanı 7.000 m2 olan alanda kır kahvesi, idari ve hizmet binası, büfe de yer alacaktır.

Macera parkının yer aldığı ormanda tek bir ağaç kesilmeden ve kalıcı betonarme binalar yapılmadan projelendirilen milli parkımızı hayatın içerisine dâhil ederek vatandaşlarımızı, şehrin boğucu ortamından çıkarıp böylesi yaşam alanları içerisinde dinlendirmek ve eğlendirmek amaçlanıyor. Bir diğer hedef de vatandaşlarımızı, doğa ile buluşturmak ve onları günlük hayatın streslerinden uzaklaştırmak. Macera Parkının tamamlanan Palovit etabı, insanların kaliteli zaman geçirmesi ve andrenalin en yüksek seviyede eğlenceli duruma getirildiği bir ortam için ziyaretçilerini bekliyor” ifadelerine değinildi.