AnasayfaArtvin'den HaberlerKÖSE, GENÇ GİRİŞİMCİLERİN 3 YIL VERGİDEN MUAF OLACAĞINI AÇIKLADI

KÖSE, GENÇ GİRİŞİMCİLERİN 3 YIL VERGİDEN MUAF OLACAĞINI AÇIKLADI

KÖSE, GENÇ GİRİŞİMCİLERİN 3 YIL VERGİDEN MUAF OLACAĞINI AÇIKLADI

 

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Artvin Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Taner Köse, Genç girişimcilerin 3 yıl vergiden muaf olacağını açıkladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Hükümet, ilk kez vergi mükellefi olan genç girişimcinin, yıllık kazancının 75 bin liraya kadarına üç yıl vergi almayacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Köse; “Hükümet, ilk kez vergi mükellefi olan genç girişimcinin, yıllık kazancının 75 bin liraya kadarına üç yıl vergi almayacak. İşletmenin ne iş yaptığı önemli değil. Kafe de olabilir, market de, lokanta da… Toptancı veya perakendeci de olabilir. Avukat da olabilir, mimar da, doktor da, eczacı da. Yeter ki genç olsun, 29 yaşını doldurmamış olsun ve yeni bir işyeri açsın.

Diğer Şartlar

İşe başlamanın kanuni süreçte bildirilmiş olması, Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından idare edilmesi, Tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla şartları (29 yaşını doldurmamış olma şartı da dahil) taşıması, İşletmenin üçüncü dereceye kadar akrabadan devralınmamış olması, Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

22 Bin 300 Lira Katkı

Her ikisi de 2017’de 100 bin lira kazanç sağlayacak iki işletme olsun. Uygulamaya göre teşvikten yararlanmayan (Genç işletmeci olmayan ya da şirket olan) 26 bin 650 lira Gelir Vergisi ödeyecekken, teşvikten yararlanan 4350 lira vergi ödeyecek. Posta’nın haberine göre, dolayısıyla teşvikin genç girişimciye sağlayacağı vergi avantajı (100 bin lira kazanç için) 22 bin 300 lira” ifadelerine yer verdi.