AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN TSO “SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEK” AÇIKLAMASI

ARTVİN TSO “SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEK” AÇIKLAMASI

ARTVİN TSO “SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİNE DESTEK” AÇIKLAMASI

 

Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası ( ARTSO), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılında su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara vereceği desteklere ilişkin usul ve esaslar düzenlendiğini açıkladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası ( ARTSO), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılında su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara vereceği desteklere ilişkin usul ve esaslar düzenlendiğini açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla açıklanan 2017 yılında su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara sunacağı desteklere ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada; “Buna göre, alabalık, midye, mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, Çinekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, Karadeniz alası, kırmızı benekli alabalıklar destekleme kapsamına alındı.

Bir işletmenin desteklemeden faydalanabileceği en fazla miktar yılda, 500 bin kilogram ile sınırlı olup 250 bin kilograma kadar olan kısmına birim fiyatın tamamı, geri kalan kısmı için birim fiyatın yüzde 50’si dikkate alınacak. Kapalı sistem üretim desteklemeleri için kapasite sınırlaması uygulanmayacak.

Söz konusu tebliğ 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Öte yandan, organik arıcılığın geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen “Organik Arıcılık Yapan Yeti̇şti̇ri̇ci̇leri̇n Desteklenmesine Dair Tebliğ” de Resmi Gazete’de yayımlanarak bu sene başından geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Tebliğ, organik tarımı destekleme çalışmalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, organik arı yetiştiriciliği faaliyetinde bulunan yetiştiricilere organik arılı kovan için yapılacak destekleme ödemelerine ilişkin düzenleme getiriyor” ifadelerine yer verildi.