AnasayfaArtvin'den HaberlerKOCATEPE ;”ATATEPE BAYRAMDAN SONRA HİZMETE GİRİYOR”

KOCATEPE ;”ATATEPE BAYRAMDAN SONRA HİZMETE GİRİYOR”

KOCATEPE ;”ATATEPE BAYRAMDAN SONRA HİZMETE GİRİYOR”

 

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük Atatürk heykelini içinde bulunduran Atatepe’ nin Ramazan Bayramı’ndan sonra hizmete geçeceğini söyledi.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük Atatürk heykelini içinde bulunduran Atatepe’ nin Ramazan Bayramı’ndan sonra hizmete geçeceğini söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Atatepe hakkında açılamalarda bulundu. Öncelikle Atatepe’nin önceki durumu hakkında bilgi veren Kocatepe; “Orası benim Gençlik  Spor  Genel Müdür Yardımcılığım döneminde Artvin’ imizin iş adamlarından Sayın Sıtkı Kahvecioğlu’ na spor tesisi yapması kaydıyla, tabi sosyal tesisi de yanında yapması ve Kahvecioğlu’ nun ismi verilmesi karşılığında tahsis edilmiştir. Orman bakanlığının yeriydi gençlik spor olarak biz alıp oraya tahsis ettik. Sayın Kahvecioğlu’ da buraya bir adet atış poligonu, atıcılık tesisi yanında  sosyal tesisi üzerine de Atatürk heykeli yapma projesini gençlik spor tesisler dairesine getirdi ve  tesisler dairesi kabul ederek yapımına müsaade etti. Gelinen noktada spor tesisinin kaba inşaatı bitti ki bu yüzde 70 civarında bir maliyetti sosyal tesis kafeterya bitti, Atatürk heykeli tamamen bitti. Tam bu noktada gençlik spor il müdürlüğüyle sponsor firma arasında bir sorun yaşandı. Sponsor firma vaadini yerine getirmeden yani bizim spor tesisimizi bitirip açmadan sosyal tesisleri açıp işletmek istediğini söylüyor, oysa protokolde böyle bir açma işletme yok sadece ismi verilme var.  Aralarında bu konuda ihtilaf olduğu için sponsor firma da; madem  ben bu sosyal tesisleri açıp işletmiyorum yapmıyorum, diyor ve bırakıyor işi. İşi bırakınca gençlik spor il müdürlüğüyle davalık oluyorlar, gençlik spor il müdürlüğü de davaları kazanınca edimini yerine getirmedi diye 50 bin TL de ceza kesiyor burasına el koyuyor. Geri alıyor geri alınca gençlik spor il müdürlüğü işi sahibine orman genel müdürlüğüne bırakıyor. Bu dediğim süreç içinde üç dört yıldır davalar konuşuluyor devam ediyor ama gördüğünüz gibi tesiste orda atıl bir şekilde kaldı” dedi.

Davaların Bitmesini Bekledik

Kocatepe açıklamasının devamında; “Biz de belediye başkanı olduktan sonra bu davaların bitmesini bekledik, davalar bitti. Orman Genel Müdürlüğü bu tesise el koydu.  Sonuçta da biz bir talepte bulunduk. Artvin’imize gelen insanlar Atatepe’ yi ziyaret etmek istiyor, hatta geldikten sonra yolunu vesairesini de yaptık.  İnsanlar orda oturup bir çay içmek istiyor. Bize düşen kısmını Orman Genel Müdürlüğü’nden kiralama yoluna gittik. Yani yarım da olsa bitirilmiş olan atıcılık tesisleri kısmı dışında olmak üzere kiraladık. Orasını kiraladıktan sonra amacımız özel teşebbüse verip çalıştırmaktı. İhale hazırlılarını yaptık, ihaleye çıktık zannediyorum iki ya da üç kişi ihaleye girdi ve bir şahıs kiraladı. Aradan üç ay geçti herhangi bir faaliyet olmadı.  Çünkü serbest rekabetle orasının çok talibi de çıkmıyor” ifadelerine yer verdi.

Sosyal İhtiyaçları Karşılayarak Turizme Açmak İstiyoruz

Atatepe’nin Ramazan Bayramı’ndan sonra hizmete gireceğinin müjdesini veren Kocatepe, “Atatepe’ de sosyal ihtiyaçları karşılayarak turizme açmak istiyoruz” dedi.

Kocatepe açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bizde bu sefer belediye olarak çay servisi yapabileceğimiz, hemşerilerimizin oturup doğayı seyredebileceği, güzel bir mekân olsun istedik, bunun için de çalışmaları sürdürüyoruz. Bayrama yetişebilir mi bilmiyorum ama hemen bayram sonrasına şirkete de vermeden belki, kendi bünyemizde tuvaletleriyle sosyal ihtiyaçları karşılayarak turizme açmak istiyoruz.”

Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezi’nin Ürünleri Sergilenecek

Başkan Kocatepe konuşmasında, 2016 yılının mart ayında faaliyete giren Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezi’nin çalışmalarını hızla sürdürdüğünü Atatepe’ de de faaliyette bulunacağını belirtti.

Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezi’nin ürünlerinin sergileneceği, gelen turistlere ürünlerin satılacağı bir bölüm ayıracaklarını belirten Kocatepe, “Yani kafeteryanın bir bölümünü kapatıp sosyal ihtiyaçların da karşılanacağı bir alan, hatta orda boyama yakma gibi daha geniş alanlara ihtiyaçları olan çalışmaları da var bir kısmını da oraya almayı düşünüyoruz. Şu andaki tesisimizin durumu bu şekildedir. Temizliğini biz yapıyoruz zaten bayrağın ayda bir değişmesi gerekiyor ama, ihale konusunda istediğimiz sonucu alamadığımız için şu anda belediye olarak bayram sonrası Artvinli hemşerilerimizin ve misafirlerimizin hizmetine açmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda orda yapılacak olan sportif faaliyetler hakkında bilgi veren Kocatepe; “Benim ilk etapta yapmak istediğim oranın sosyal tesislerinin Artvinli hemşerilerimizin ve misafirlerimizin hizmetine açılması, ondan sonra konser ve benzeri etkinlikleri orayı çalıştıracak olan ekibimiz organize edecektir. Üç ay önce Dağ Koşusu Türkiye şampiyonası Atatepe de yapıldı bildiğiniz gibi. Ben Bocce, Bowling federasyonuyla bir görüşme yapmıştım. Bocce Türkiye Şampiyonasını da oraya almak istiyoruz orası gerçekten  muhteşem görseli olan bir yer orada düğün dahil çok fazla sosyal faaliyetlerin yapılabileceğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Kocatepe ulaşım konusunda da Atatepe hizmete açıldıktan sonra İskebe’ den Atatepe ’ye 1,5 -2 saatte bir servis olabileceğinin müjdesini verdi.