AnasayfaArtvin'den HaberlerKARADENİZ VE EGE BOĞALARI BU KEZ AYDIN’DA KARŞILAŞIYOR

KARADENİZ VE EGE BOĞALARI BU KEZ AYDIN’DA KARŞILAŞIYOR

KARADENİZ VE EGE BOĞALARI BU KEZ AYDIN’DA KARŞILAŞIYOR

 

Kafkasör Yaylasında düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nın ardından Karadeniz ve Ege’nin şampiyon boğaları bu kez Aydın’da karşı karşıya geliyor.

Hayati Akbaş

AYDIN-Türkiye’de Karadeniz ve Ege Bölgesinin önemli geleneklerinden olan boğa güreşleri iki bölgenin insanlarını kucaklaştırıyor. İlki Artvin’de gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonası’nın ikincisi Aydın’da Atça Arenada yapılacak. Aydın Boğacılar Derneği tarafından tertiplenecek güreşlerin 12 Kasım’da yapılacağı açıklandı.

Ege ve Karadeniz Bölgelerinin yaz aylarında en önemli geleneklerinden olan boğa güreşleri iki bölge insanını kaynaştırıyor. Ülke boğacılarının bir birini tanımaları ve kucaklaşmaları için 13 Ağustos’ta Artvin Boğacılar Spor Kulübü tarafından Kafkasör Yaylasında yapılan güreşlere Aydın ve Muğla’dan 4 boğa katılmıştı.

Özel bir tır ile Bin 800 kilometre yol giden Ege’nin şampiyon boğaları, Karadeniz’deki rakipleriyle arenada kozlarını paylaşmıştı. Artvin’de çok iyi bir şekilde karşılanıp ağırlanan Egeli boğacılar, şimdide Karadenizli boğacıları ağırlamayı hazırlanıyor.

Aydın Boğacılar Derneği, yaptığı görüşmelerin ardından Artvin Boğacılar Spor Kulübü ile yeni bir güreş düzenleme kararı aldılar. 2. Türkiye Şampiyonası olma özelliği taşıyan güreşlerin 12 Kasım Atça Arena’da yapılmasına kararlaştırıldı.

Güreş komitesi; Çetin Arda, Birol Birkan, Turgut Aydın, Haluk Koçer, İzzet Baydar, Ali Çavuş, Mesut Eroğlu,  Mehmet Kabasakal ve Vasfi Konay’dan oluşuyor.