AnasayfaArtvin'den HaberlerİŞKUR ARTVİN İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞSİZ VATANDAŞLARIN KAYITLARINI ALMAYA BAŞLADI

İŞKUR ARTVİN İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞSİZ VATANDAŞLARIN KAYITLARINI ALMAYA BAŞLADI

İŞKUR ARTVİN İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞSİZ VATANDAŞLARIN KAYITLARINI ALMAYA BAŞLADI

 

İŞKUR Artvin İl Müdürlüğü tarafından vatandaşın yoğun olduğu bölümlere stantlar kurularak, işsiz vatandaşların kayıtları alınıyor. İŞKUR Müdürü Ertürk, “Artvin’de sigortalı sayısını 20 Bin kişiye çıkartmak istiyoruz” dedi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin ARTIUM açılış veriş merkezinde kurulan bir stantta işsizlerin kayıtlarını alan İŞKUR Artvin İl Müdürlüğü, işsiz vatandaşlara iş imkânı sağlıyor. İstihdamın sağlanamamasının sebebi olarak iş bilmezliği ve vatandaşların iş beğenmemesini gösteren İŞKUR Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk “Ben günde 50 ye yakın insanla görüşüyorum, iş tavsiye ediyorum ve bana ‘Ben orda çalışamam, ben orada ayakta duramam, onlar zor şartlarda bizi çalıştırıyor’ gibi cümlelerle işe teveccüh etmiyorlar” ifadelerini kullandı.

Açılan stantta basın mensuplarına açıklama yapan İŞKUR İl Müdür Cevdet Ertürk şunları söyledi: “Çalışma iş kurumu olarak bizim hedeflerimiz var,  işsizliği azaltmak, istihdamı arttırmak. Onun için sayın Cumhur başkanımızın çağrılarıyla sayın bakanımızın talimatıyla beraber, bir iki aydır çalışma hayatında milli seferberlik ve artı istihdam için gece gündüz çalışıyoruz.

İnsanların yoğun olduğu yerlerde stantlar açıyoruz. Buralarda işsiz insanlarımız kayıtlarını alıyoruz. Kayıtları altıktan sonra değerlendirerek ilgili yerlere yönlendirme yapıyoruz. Amacımız az önce belirttiğim gibi işsizlik azaltmak, nerede işsiz varsa ayağına kadar gitmek ve onları mesleklerine göre yönlendirme yapmak.

İş beğenmeme ve mesleksizlik istihdamın önündeki iki büyük sıkıntı var. Yani bugün bakıyorsunuz nitelikli elaman sıkıntısı var. Bunun tedbirini alabilmek içinde mesleki kurslar açıyoruz ve oralarda insanlarımıza meslek sahibi olmalarında yardımcı oluyoruz. Geçtiğimi yıl 400’e yakın kişiye bu şekilde yardımcı olduk. Bu seneki yaptığımız planlamalar içerinde en az bu kadar insanı meslek sahibi yapacağız ve onları inşallah işletmelere yönlendireceğiz.

Yine istihdamın önündeki en büyük sorun iş beğenme,  günde çok sayıda inanla görüşüyorum onlara iş sunuyorsunuz, onlarsa size yok ben orda çalışamam ben orda ayakta duramam.  Onlar zor şartlarda bizi çalıştırıyor gibi bahaneler. Yada parasını beğenmiyor, kamu beklentisi içerisinde bulunuyor. Bu gibi düşüncelerle insanlar bası düşüncelere teveccüh etmiyor.

18 bin civarında olan sigortalı sayısını 20 bine çıkartmayı hedeflediklerini dile getiren Ertürk “Artvin ili olarak Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında biz bir taahhüt verdik, 2016 Aralık sigortalı sayısı üzerine bir taahhüt verdik. Artvin ilinde bizim aralık ayı özel sigortalı 18 bin 436 ve bunu biz 20 bine çıkartmak istiyoruz. İlk etapta 1250 kişilik bir istihdam taahhüttü verdik. Allah’a şükürler olsun Mart sonu itibari ile 667 kişiyi iş sahibi yapmışız. Bu şu anlama geliyor verdiğimiz taahhüttün %50’nini gerçekleştirmişiz. Bunla ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah bu taahhüttü biz çok kısa süre içerisinde tamamlayacağımız gibi bu sayının da çok üstüne çıkacağız. Bizim sigortalı sayımızı 20 binin üzerine taşımak için gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.