a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerİŞKUR 5. KARİYER GİRİŞİMCİLİK VE MESLEK TANITIM ETKİNLİĞİ TAMAMLANDI

İŞKUR 5. KARİYER GİRİŞİMCİLİK VE MESLEK TANITIM ETKİNLİĞİ TAMAMLANDI

İŞKUR 5. KARİYER GİRİŞİMCİLİK VE MESLEK TANITIM ETKİNLİĞİ TAMAMLANDI

Artvin İŞKUR İl Müdürlüğü 5. Kariyer, Girişimcilik ve Meslek Tanıtım Etkinliğinde sona erdi.

ARTVİN-Artvin İŞKUR il Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5. Kariyer Girişimcilik ve Meslek Tanıtım programı, Artvin Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde konferans salonunda yoğun katılımla gerçekleşti.

  1. Kariyer, Girişimcilik ve Mesleki Tanıtım Etkinliğine Borçka kaymakamı Ertuğrul Örnek, basın Halkla İlişkiler Müdürü, Yahya Kanbur, KOSGEB Müdürü Cemil Bahçe, İş Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan Güray ve İş Kur Müdürü Cevdet Ertürk 2016 yılında düzenlenen Girişimcilik kursuna katılan kursiyer ve çok sayıda meslek seçiminde bulunacak lise öğrencileri katıldı.

Meslek tanıtım etkinliği saygı duru istiklal marşının okunması ardından İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kamu spotu gösterisi ile kurumun çalışmaları ve tanıtımı yapıldığı törende konuşma yapan İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, önemli tespitleri gençlerle paylaştı.

İl Müdürü Ertürk Konuşmasında, “sevgili öğrenciler,  Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor ve gerçekten zor coğrafyada yaşıyoruz. 15 Temmuz’da yapılmak istenen darbe girişimiyle Türkiye’yi kan gölüne çevirmek için, bölgede güçlü devlet olmasını engellemek için, her yolu deniyorlar.

Gelişimini kalkınmasını engellemek için senaryoları ortaya koydular komşularımız kan gölüne döndü etrafımız ateş çemberi. Bizleri Suriye gibi yapmak istiyorlar. Onun içindir ki bu günlerde birlik, beraberliğimizi ve bütünlüğümüzü muhafaza etmek zorundayız. Bunun için öncelikle çok düşünmeliyiz. Sevgili gençler, çok çalışmamız lazım bunun için neler yapmamız lazım. Değerlerimiz sahip çıkmalıyız. Doğruluk, dürüstlük ve adalet duygusu, sevgi, saygıdır. Bu değerler olmadan bir şey yapamayız. İsterseniz beş üniversite bitirin hiçbir hükmü yoktur. Yani değerlerimize sıkı sıkıya bağlı olmalıyız.  Sizlerde anne sevgisi, kardeş sevgisi, evlat sevgisi bayrak sevgisi, vatan sevgisi olamadan hiçbir kıymeti yoktur. En büyük sermayemiz budur.

Bu değerlerimiz önceliğimiz olacaktı yoksa başarı şansımız yoktur. Bir başarıya giden yol budur. Bir başka başarıya giden yol daha var bu bir edebiyat olabilir, şiir olabilir, resim olabilir, müzik olabilir yani kendimizi geliştireceğiz. Buda bize estetik katar, zarafet kazandırır ve Dünyaya farklı bir gözle bakarız. Başka ne yapacağız mutlaka spor dalıyla uğraşacağız. Çünkü spor dinamizmdir dirençtir, hayata karşı dimdik ayakta duracak gücü bize veriri stresten uzak güçlü başarılı zihinler olarak bize geri dönecektir. Bir başka mevzu ise kendimizde eleştireceğiz sizleri de eleştireceğiz. Çünkü gözlemlerim bu noktada mutlaka kitap okumalıyız arkadaşlar. Okumadan hiçbir yara varma şansımız yoktur.

Evet, teknolojiyi kullanacağız bilgisayarım kullanacağız cep telefonu kullanacağız televizyon izleyeceğiz ancak 24 saat bunların başında olmayacağız. Görüyorum neredeyse mesajlaşmaktan arkadaşlarımızla konuşmaya zaman kalmamaktadır arkadaşlar bu ciddi tehlikelidir. Sizleri okumaya davet ediyorum. Konuşmanın sonunda aramızda genç girişimcilerimiz arkadaşlarımız var. Aramız da birkaç arkadaşlarımız kendi işlerini kurup süreçleri sizlerle paylaşacaklar yeni istihdam yaratacaklar bir çok insana iş vereceklerdir.

Genç girişimci arkadaşlarımıza huzurlarınızda belgelerini vereceğiz hayırlı olsun diyorum.  Genç arkadaşlarıma son bir uyarıda bulu8nmak istiyorum. Sizin için başkalarının seçtiği mesleği asla seçmemeniz istiyorum. Şartlar ne olursa olsun kendi seçtiğiniz sevdiğiniz mesleği seçin diyerek Artvin İŞKUR İl Müdür Cevdet Ertürk gençlere önemli mesaj verdi.

  1. Kariyer, Girişimcilik ve meslek tanıtım etkinliğinde KOSGEB Müdürü Cemil Bahçe kurumun çalışmalarını ve Girişimcilik kursları hakkında gençlere iş kurmalarında hibe desteklerini anlatarak bilgilendirme yaptı.

KOSGEB İl Müdürü Cemil Bahçe;  “kurumumuzdan hibe destek almalarını istiyorlarsa mutlaka girişimcilik sertifikasına sahip olmaları gerektiğini söyledi. Biz Artvin İl genelinde Girişimcilik eğitimlerini KODGEB olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve  İŞKUR  işbirliğiyle gerçekleştirmekteyiz” dedi.

İŞKUR tarafından düzenlenen 5. Kariyer, Girişimcilik ve Meslek tanıtım Etkinliğinde girişimcilik kursuna katılarak KOSGEB tarafından desteklenen iki genç girişimciler deneyimlerini meslek kazanma süreçlerini genç arkadaşlarıyla paylaştılar. Genç Girişimci Eczacı Yağmur Kurt ve Mimar Murat Kosa deneyim paylaşımı yaparak KOSGEB tarafından desteklenmeleri ile genç yaşta kendi işimizi kurma fırsatı yakaladıklarını ve ayrıca yardımcı elaman çalıştırmakla istihdam yarattıklarını anlattılar.

Tören sonunda Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek girişimcilik kursuna katılan kursiyerlerden Hatice Nur Ersöz, Berna Anar, yağmur Kurt, Murat Kosa, Ali Badur, Selim Balcı ve meltem İlklere sertifikalarını verdi.

HAYATİ AKBAŞ