AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’NIN KURTULUŞU TÖRENLE KUTLANDI

HOPA’NIN KURTULUŞU TÖRENLE KUTLANDI

HOPA’NIN KURTULUŞU TÖRENLE KUTLANDI

HOPA’NIN KURTULUŞU TÖRENLE KUTLANDI

Hopa’nın 105’nci kurtuluş yıldönümü kutlandı

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’nın 105’nci kurtuluş günü kutlandı. Belediye parkında bulunan Atatürk anıtında düzenlenen törene Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Çalış, Askeri erkân, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri, Gaziler ve Şehit yakınları, muhtarlar ve vatandaşların katılımı ile yapıldı. Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin Atatürk anıtına çelenk koyması ile başladı.

Törende Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi Atatürk anıtına çelenklerini koydular. Daha sonra Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Taner Ekmekçi yaptı. Başkan Ekmekçi konuşmasın da şunları söyledi: “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, kıymetli Belediye Başkanlarım, siyasi parti başkanlarım STK başkanlarım değerli Basın mensubu Ve çok Kıymetli Hopalı hemşerilerim, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 105. nci Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törenimize hoş geldiniz.

Bugün geçmişle, geleceğin buluşma ve tanışma günüdür.Dilini kültürünü ve tarihini yıllardır sevgi, saygı ve hoşgörü içinde yaşayan bireyler olarak Hopa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yılını en içten duygularımla kutlarım.

1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi neticesinde Kars ve Ardahan’la birlikte ilçemiz Kemalpaşa Bucağına kadar Batum’da dâhil olmak üzere Ruslara terk edilince Hopa ve çevresi 1878 yılından itibaren Rize Sancağına bağlanmıştır.

1883 yılında ilçe teşkilatı kurulduktan sonra ise 1. Dünya Savaşında 23 Şubat 1915 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilmiş 31 Mart 1917 tarihli Brest-Litovsk Antlaşması ile Hopa, milli sınırlarımız içerisinde kalmıştır ve Rus işgali 14 Mart 1918 tarihinde sona ermiştir.

İlçemiz 1936 yılında Artvin ilimize bağlanmıştır.105 yıl önce bizlere emanet edilen bu topraklar şehitlerimizin bize emanetidir.

Bugün hepimize düşen ortak görev, Türk ulusunun saygın kimliğini aydınlık yarınlara taşıyarak Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Milletimiz geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, mutluluklarını paylaşarak, özgürlük kavramını yitirmeden birlik ve beraberlik için de yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 105’nci Yılın Kutlu olsun Hopam”.

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü’de törende yaptığı konuşmada Hopalılara kendisini bağırlarına bastıkları için çok teşekkür ederek, “Burada birçok değerli dostluklar kurdum, dostlar edindim. İlçeden ayrılırsam da bu dostluklar benim için önemini koruyacaktır. Benden tarafa hakkınız geçti ben helal ediyorum, sizlerde haklarınızı helal ederseniz sevinirim.  Bu duygularla Hopa’mızın kurtuluşunun 105’nci yılını kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Kutlama töreninin sona ermesi ardından Kaymakam Gürkan Üçüncü ve İlçe Protokolü Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’yi makamında ziyaret ettiler.