AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE GÖNÜL BAĞI PLATFORMUNUN TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE GÖNÜL BAĞI PLATFORMUNUN TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE GÖNÜL BAĞI PLATFORMUNUN TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARTVİN’DE GÖNÜL BAĞI PLATFORMUNUN TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Artvin’de Gönül Bağı Platformunun tanıtım toplantısı Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliğinin koordinesinde kurulan Gönül Bağı Platformu, ülkemizin yaşadığı ve asrın felaketi olarak değerlendirilen depremden etkilenen vatandaşlar için “Sofraya bir tabak da sen koy” temasında yardım seferberliğini başlattı. Gönül Bağı Platformunun tanıtım toplantısı Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Bu platform yardımların nitelikli olmasını ve sürekliliğini sağlamak, Artvin’de misafir edilen depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması ve deprem bölgesindeki vatandaşların normalleşme sürecine katkı sunulması yönünde çalışmalar yürütmek ve depremden etkilenen vatandaşlara psiko-sosyal destek sağlamak gibi amaçları taşıyor.

Gönül Bağı Platformunda Artvin ilinde faaliyet yürüten kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve gönüllü vatandaşlar paydaş olarak yer alıyor.

Tanıtım programında afetin yıkıcı etkilerini ve bu zorlu süreci birlik ve beraberlik içerisinde aşabileceğini söyleyen Vali Yılmaz Doruk, “Aslolan birlik ve beraberliktir. Bugün burada böylesi bir programda bir araya gelmek bile başlı başına kıymeti ölçülemeyecek bir mana taşımaktadır. Memleketin her bir köşesinde olduğu gibi Artvin’imizde de her bir yürek aynı acıyı yaşamıştır. Bilindiği üzere Artvin depremin gerçekleştiği günden bu yana yardımlarını esirgememiştir. Ancak afetin yıkıcı etkilerini atlatmak zaman alacaktır. İlimizde yardımların planlı ve istikralı bir şekilde devam etmesi için böyle bir modeli uygulamaya koyduk” dedi.

Programda Artvin AFAD, Hopa Arama Kurtarma Derneği ve afet bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılan vatandaşların bölgede yürüttükleri yardım faaliyetleri sırasında yaşadıkları deneyimlerden alıntılara yer verildi. Gönül Bağı Platformu Koordinatörü Kahraman Derece kampanyanın amacı ve uygulama süreci hakkında bilgiler aktardı.

Konuşmaların akabinde katılımcılar sofraya bir tabak daha ekleyerek kampanyaya destekçi olacaklarını bildirdiler. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin de ülkemizin yaşadığı bu zorlu süreçte Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde “Deprem Yardım Kampanyası” başlatıldığını ve bu kampanya doğrultusunda toplanan yardımların afet bölgesine gönderildiğini belirtti. Rektör Prof. Dr. Bilgin, Artvin Çoruh Üniversitesi ailesi olarak Gönül Bağı Platformuna destek olacaklarını dile getirdi.