a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPADA KARAYA OTURAN GEMİYİ KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

HOPADA KARAYA OTURAN GEMİYİ KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

HOPADA KARAYA OTURAN GEMİYİ KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hopa ilçesinde fırtınada karaya oturan kuru yük gemisinin çıkarılması için İstanbul’dan gelen uzman ekip, dalgıçlarla dipte onarım ve hasar tespit çalışmalarına başladı.

Gemideki çalışmalar bölge halkı tarafından ilgiyle izlendi.

 

HOPA-Artvin’in Hopa ilçesi açıklarında, fırtınada karaya oturan kuru yük gemisinin çıkarılması için İstanbul’dan gelen uzman ekip, dalgıçlarla dipte onarım ve hasar tespit çalışmalarına başladı. Taşınma süreci ilçede merak edilen gemideki çalışmaları, bölge halkı sahilden ilgiyle izledi.

Doğu Karadeniz’de, 27 Kasım’da Esenyalı Gemi İşletmeciliği ‘ne ait Palau bandıralı 3500 Gross tonluk ‘FR Pearl’ adlı kuru yük gemisi, Gürcistan’ın Batum Limanı’na yükünü boşalttıktan sonra boş olarak dönerken, fırtına nedeniyle Hopa açıklarına demirledi. Şiddetini artıran fırtınada sürüklenen gemi, liman yakınlarında sahilde karaya oturdu. Alt kısmında hasar meydana gelen gemide mahsur kalan 6’sı Türk, 5’i Azerbaycanlı, 2’si Endonezyalı olmak üzere toplam 13 mürettebat; AFAD, Sahil Güvenlik, AKUT, polis ve itfaiye ekipleri tarafından gemiyle kara arasında kurulan makaralı çelik halat sistemiyle kurtarıldı. Kıyıya çıkarılan gemi personeli, güvenli alana alınıp, bölgede bekleyen sağlık ekipleri tarafından tedbir amaçlı kontrolden geçirildi.

Gemi personeli daha sonra misafir edildikleri adreslerden ayrılarak ilçeden ayrıldılar.

Karaya oturan geminin motorunun kullanılamaz hale geldiği ve geminin alt kısmında yırtıklar olduğu ve depoların su ile dolduğu öğrenildi.  Geminin kurtarılması için İstanbul’dan ilçeye gelen uzman ekip, çalışmalarına başladı. İki kurtarma seçeneği üzerinde durulan gemide özel ekip, dalgıçlarla dipte onarım, inceleme ve hasar tespitlerinde bulunuyor. İncelemelerin sürdüğü gemi için iki alternatif üzerinde duruluyor. Geminin, hasarlı kısmı tamir edilip, römorkörlerle güvenli bölgeye çekilmesi düşünülüyor. Eğer onarım yapılamazsa, geminin kıyıda parçalara ayrılması planlanıyor. Uzun süreceği belirtilen gemi kurtarma operasyonu, gemi tabanındaki araştırma çalışmalarının tamamlanması ardından verilecek.

Vatandaşlarda günün her saatinde meraklı gözlerle çalışmaları takip ederek bol bol fotoğraf çekiliyorlar.