AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA KADINLAR YÜRÜDÜ

HOPA’DA KADINLAR YÜRÜDÜ

HOPA’DA KADINLAR YÜRÜDÜ

1-4

Hopa’da Cinsel İstismar Düzenlemesine Kadınlar tepki gösterdi

Artvin’in Hopa İlçesi’nde, cinsel istismar suçlarına yönelik düzenlemeyi protesto eden kadınlarla Polis arasında gerilim yaşandı.

HOPA-Hopa İlçesi’nde, cinsel istismar suçlarına yönelik düzenlemeyi protesto eden kadınlara polis arasında gerilim yaşandı.

Hopa Belediye Parkı’nda toplanan ve aralarında çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı kadınlar, ‘Tecavüz insanlık suçudur, meşrulaştıramazsınız’ yazılı pankart açtı, “Bu yasa meclisten geçmeyecek” sloganları atmaya başladı.

Kadınların çevresini saran Çevik Kuvvet ekipleri, Artvin Valiliği’nce 18 Kasım tarihi itibariyle bir ay süreyle eylem yasağı getirildiğini hatırlatarak dağılmaları yönünde uyardı. Polisler, eylemi sürdüren grubun elinden megafonu zorla alınca kadınlarla polis arasında arbede yaşandı. Grup daha sonra yürüyüşe geçmek isteyince polis bu kez de biber gazı ve copla müdahale etti. Erkeklerin de karıştığı olaylarda kısa süreli bir gerilim yaşandı.

Daha sonra grupta bulunan bayanlar İnönü Caddesi üzerinden sloganlar atarak yürüyerek Cumhuriyet Meydanına geldiler. Burada grup adına yapılan konuşmada cinsel istismar suçlarına yönelik düzenlemeyi TBMM gündemine taşıyan Akparti eleştirilerek “çocuklarımıza biz sahip çıkacağız” denildi.

Grup basın açıklaması sonrası Belediye parkına gelerek bir süre bekledikten sonra dağıldı. Akşam saatlerinde çevrede önlem alan Poliste Belediye parkı önünde çekildi. Olaylar sırasında 2 kişi gözaltına alındığı öğrenildi

HAYATİ AKBAŞ

1-5 1-8 1-12 1-18 2-1 2-2 2-3 2-4