AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA GÜNDEM SARP SINIR KAPISINDAKİ ÇALIŞMALAR İDİ

HOPA’DA GÜNDEM SARP SINIR KAPISINDAKİ ÇALIŞMALAR İDİ

HOPA’DA GÜNDEM SARP SINIR KAPISINDAKİ ÇALIŞMALAR İDİ

 

SARP SINIR KAPISI YENİLEM SÜRECİNDE SORUNLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

HOPA-Modernizasyon çalışmalarına start verilen Sarp Kara Hudut Kapısında yaşanan yoğunluklar nedeniyle ortaya çıkan sorunların çözümleri noktasında çalışmalar devam ediyor. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yaşanan sorunlarla ilgili Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek tarafından bir mektup kaleme alarak sorunun muhatabı ilgili mercilere ulaştırmasının ardından T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yetkilileri soluğu Sarp’ta aldı.

T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel müdürü Murat Özsoy, Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi Sarp Gümrük sahasında incelemelerde bulundular. İncelemeler sonrasında Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Meclis Üyesi Alişan Ender Topaloğlu, Sarp ve Hopa Gümrük Müdürlükleri yetkililerinin katılımıyla bir yemek tertiplendi.

Gerçekleştirilen görüşmede ihracatçı ve nakliyecilerin yaşadığı sorunlar ele alındı. Dolu araçların Gürcistan topraklarında beklememeleri için yaşanan sıranın çözülmesi adına Hopa’ya gönderilerek işlemlerinin burada yapılması ve gümrüğe gelen her aracın yakıt kontrolüne tabi tutulması yerine 5 araçta 1 gibi örneklem yöntemi ile bu işin yürütülmesinin yaşanan kuyruğa çözüm olabileceği değerlendirmeleri yapıldı. Toplantıda Gürcü yetkililerle görüşme yapılarak sınırın diğer tarafından araçlarımızın sıra ve benzeri konularda bekletilmesinin engellenmesi gerektiği talebi de yetkililere iletildi.

Son derece pozitif bir ortamda yapılan görüşmelerde sorunların çözümüne ilişkin Hopa TSO temsilcilerinin sunduğu çözüm önerileri Bakanlık yetkililerince olumlu karşılandı.

HAYATİ AKBAŞ