AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA, GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

HOPA’DA, GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

HOPA’DA, GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

 

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliğinde yapılan 3’cü dönem girişimcilik kursunun sona ermesi dolayısıyla kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi.

Hayati Akbaş

HOPA- Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliğinde yapılan 3’cü dönem girişimcilik kursunun sona ermesi dolayısıyla kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve 245 kursiyerin sertifikalarını aldığı programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek,  KOSGEB İl Müdürü Cemil Bahçe, kurs eğitmenleri, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan sertifika töreninin açılış konuşmasını yapan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Oda olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Akyürek resmi açılışı yapılmamasına rağmen kullanılmaya başlanan yeni hizmet binasın hakkında verdiği bilgide “Hizmet binamız yaklaşık 4,200 metre kare olup içinde 3 salon 19 işyeri 1 mescit ve bir sosyal tesis olarak projelendirilmiştir. Kesin hesap yapımı devam ettiği için tahmini olarak 5 milyon 400 bin civarında olacağı bilinmektedir. Hopa bir ticaret merkezidir. Üyelerimize ve Hopa’nın ticaretine daha iyi hizmet edebilmek için binamız hazırdır.

Ticaret ve Sanayi odası olarak daha iyi hizmet edebilmek için İSO.9001 Kalite belgesini ve Milletlerarası kabul edilen Akreditasyon diplomasını kazandık. 24 Şubat’ta törenle Gümrük ve Ticaret Bakanımızın elinden belgemizi alacağız. Böylece Hopa Ticaret ve Sanayi Odası akredite edilmiş kurumsallaşmış ilde ve bölgede en etkin ticaret ve sanayi odaları arasında yer almıştır” dedi

Oda olarak eğitimin bir toplum için hangi sektör olursa olsun olmazsa olmazlardan olduğunun farkından olduklarını ifade eden Akyürek “Eğitime önce kendimizden başladık. Personelimizi ve meclis üyelerimizi TOBB bünyesinde ki eğitimlerden geçirdik. Uzman kişileri Hopa’ya davet ederek Üyelerimizi Dış Ticaret ekonomi finans ve mesleki yeterlilik ile yöneticilik eğitimlerini devam ettiriyoruz. Bu kapsamda KOSGEB ve İŞKUR ile işbirliği yaparak girişimcilik kursları düzenledik. 2016 yılında odamıza 300 e yakın başvuru olmuş, 120 kişiye kurs açmış ve 116 kursiyer girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmıştır.

TÜİK verilerine göre Artvin en güvenilir şehir ama eğitimde durum böyle değil. İlçemiz ise Ticarette iyi eğitimde son sıralarda. Bunun birçok nedeni olabilir. İlçemizde ortaöğretimde başarılı olan çocuklar ya komşu ilçelere ya da illere gitmekte. Bizim eğitimde ki başarısızlığımız başka bir ilin başka bir ilçenin başarısına yazılmaktadır. Bunun için sivil toplum örgütleri olarak bizler ilde sizlerin ilçede kaymakamımızın başkanlığında seferberlik ilan etmeliyiz” diye konuştu.

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği darbe girişimi sonrası ülkemizin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü vurgulayan Akyürek “ ‘Her Şerde Bir Hayır Vardır’ Diye Çok güzel bir sözümüz var. Bu şer şebekesi ilçemizde Sundura Mahallesinde bir okul binası inşa etmiştir. Buranın sizlerin onayı ile Fen Lisesi yapılmasını, adının da hiç akıldan çıkmaması için 15 Temmuz Fen Lisesi konmasını talep etmekteyiz. Ticaretten bahsetmek sorunları dile getirmek istemedik. Ancak Ticaret demek refah demek, istihdam demek bunun yolu da eğitimden geçiyor” dedi.

KOSGEB İl Müdürü Cemil Bahçe, kurum olarak girişimci vatandaşların her daim yanlarında olduklarını belirterek kuruluşlarından itibaren girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla hareket ettiklerini vurguladı.

Bahçe, “24 Nisan 1990 tarihinde kurulmuş olan bir ile 250 arası çalışanı olan KOSGEB’in amacı net satış hasılatı 40 milyon TL’yi geçmeyen ülkemiz işletmelerinin yüzde 99,5’ini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek, geliştirmek ve rekabet düzeylerini artırmak, ülkede kendi işini kurmak isteyen girişimci vatandaşları desteklemek, işlerini kurmalarına yardımcı olmak  ve aynı düşünce ile girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamaktır” dedi.

Girişimci adayların KOSGEB  ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu  ifade eden Bahçe Çünkü yeni girişimci adaylar, hayalleri olan risk alabilen, fırsatları gözlemleyip değerlendirebilen, yatırım yapıp organize eden gerekli beceri ve cesarete sahip olan kişilerdir. Bizim sizlerden beklentimizdir; özellikle toplumun bulmadığı yenilik içeren, inavasyon içerikli yenilikleri bulup hayata geçirmenizdir. Hiç zaman kaybetmeden hayallerinizi iş kurma düşüncelerinizi hayata geçirmelisiniz. Bu çalışmaya başladığınızda unutmayınız ki KOSGEB devamlı yanınızdadır. Yeter ki sizler bu cesareti gösterip gerekli adımları atın. Bizler her türlü destek için sizlerin yanınızdayız” dedi.

2015 ve 2016 yılları içerisinde 2015’te 540, 2016 yılında da 600 girişimciye sertifika verdiklerini vurgulayan Cemil Bahçe, “ Bakıldığında iş kurma oranı 100’ü geçmiyor. Bu oran bize göre çok düşük. Bu sayılara bakıldığında Ülkede sondan ilk 10’un içerisindeyiz. Bu nokta da gerek girişimcilerimizin biraz daha cesaretli ve gerekse de yerel kurumlarımızın iş alanlarını geliştirmede desteklemelerini istiyoruz” diye konuştu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise konuşmasında kursiyerinin bu belgeyi sadece bir belge olarak görmemesi gerektiğini ifade ederek, bu belgelerin yeni iş sahaları ve istihdam olarak yansımalarının olması gerektiğini söyledi.

Doğanay “ Bizim kültürümüzün de medeniyetimizin de en çok sevmediği şey tembelliktir. Yüce Kitabımızda da “İnsan İçin Çalıştığından Başkası Yoktur” ifadeleri yer alır. Fıtrat olarak dönüp dolaşıp geleceğimiz yer çalışmaktır. Çalışmaktan başka çaremiz yok. Hele sıkıntılı günler geçirdiğimiz bu dönemlerde maddi seferberlik noktasında çalışmaktan başka çaremiz yok. Bu kursu başarıyla tamamlayan birçok kursiyerimiz esnaf olarak değişik sektörlerde iş yapıp istihdama katkı sunacak” dedi.

Bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini kaydeden Vali Doğanay benzer çalışmalara her daim destek olacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayan 245 kursiyere belgelerinin verilmesiyle tören sona erdi.

Vali Doğanay daha sonra Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek’i odanın yeni hizmet binasında ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi aldı.