AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI KONFERANSI VERİLDİ.

HOPA’DA ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI KONFERANSI VERİLDİ.

HOPA’DA ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI KONFERANSI VERİLDİ.

Hopa’da “Alkol ve Madde bağımlığı” ile İlgili Konferans verildi.

Hayati Akbaş

HOPA-Hemşinliler Hizmet Vakfı ve Hopa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen Hopa ve Kemalpaşa Kaymakamlığı ve Hopa Belediye Başkanlığı’nın desteklediği madde bağımlığı ile ilgili konferans düzenlendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Adlı Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Erdem Özkara tarafından katılımcılara “Madde Bağımlılığı” ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, madde bağımlılığıyla mücadelenin tüm dünyanın sorunu olduğunu, bağımlılık yapan madde kullanımına başlama yaşının düşmesi dolayısıyla eğitim çağındaki çocuk ve gençlerimizin daha fazla bilinçlendirilmesini gerektirmektedir. Ekonomik ve teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler sosyal hayatımızı olumlu ve olumsuz yönlerde etkilemeye devam etmektedir.

Mutluluğu ve huzuru ailede, sosyal çevrede bulamayanlar farklı arayışların içine girmektedirler, Bu arayışların bir tanesi de maalesef uyarıcı ve uyuşturucu maddelerde sonlanmaktadır. Acilen genç neslin önleyici ve koruyucu hizmetlerle desteklenmesi, tütün, alkol, madde, teknoloji ve diğer tüm bağımlılıklarla mücadele kapsamında okullarda bilinç oluşturulması önem arz etmektedir. Bağımlılıkla mücadeleyi sadece polisiye bir vaka veya tedavi gerektiren sağlık sorunu gibi göremeyiz. Bağımlılıkla mücadele günümüzde sosyal bir vaka haline gelmiş olup toplumun her kesimini ilgilendiren, her kesiminin sorumluluk duygusuyla hareket etmesini gerektiren sosyal bir vakadır. Yeni bağımlıların ortaya çıkmaması, var olanların sonlandırılması eğitim, rehabilitasyon, sağlık bilincinin yerleştirilmesi, bireyde sorumluluk duygusunun geliştirilmesi ve aile içi ilişkilerin yeniden ele alınması gibi koordineli çalışmalar gerektirir. Tedavi maliyeti önlem maliyetinden fazla olan madde kullanımı ve bağımlılığından çocuk ve ergenleri korumak için sistemli, bütüncül ve karşılıklı iletişime dayanan bir model geliştirilmelidir. Bu sebeple bu tip konferans ve çalışmaların önemli olduğunu düşünüyor, toplantının faydalı geçeceğini umuyor, emeği geçenlere ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.