AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA TEK SES, TEK YÜREK OLARAK HOPASPORUNA SAHİP ÇIKTI

HOPA TEK SES, TEK YÜREK OLARAK HOPASPORUNA SAHİP ÇIKTI

HOPA TEK SES, TEK YÜREK OLARAK HOPASPORUNA SAHİP ÇIKTI

 

HOPA STK’LARI OLAYLARI KINADI

Hafta sonu Hopa şehir stadında oynanan Artvin Hopaspor ile Kelkit Belediye Hürriyetspor arasındaki mücadele sonunda çıkan olaylar ve sonrasında yaşananlar konusunda Hopa sivil toplum örgütleri bir basın açıklaması yaptı.

Hayati Akbaş

HOPA-Hafta sonu Hopa şehir stadında oynanan Artvin Hopaspor ile Kelkit Belediye Hürriyetspor arasındaki mücadele sonunda çıkan olaylar ve sonrasında yaşananlar konusunda Hopa sivil toplum örgütleri bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Artvin Hopaspor kulüp Başkanı Mubin Çakmak yaptı. “Sayın Hopa Belediye Başkanım, Sayın Kemalpaşa Belediyesi Başkanım, Sayın Ticaret Odası başkanım, Sayın Esnaf Odası Başkanım, çok kıymetli çok değerli Hopa siyasi parti ilçe başkanları, Esnaf ve Kefalet Odası Başkanı, Muhtarlar Derneği Başkanı, Şoförler Odası Başkanı, kıymetli basının değerli temsilcileri;

Bize zaman ayırdığınız için öncelikle teşekkür ediyoruz. Geçen hafta Hopa Şehir Stadı’nda oynamış olduğunuz Artvin Hopa Spor Kelkit Belediye Spor, Spor Toto Bal Ligi 3 grup 8. Hafta da oynanan müsabaka ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Öncelikle Artvin Hopaspor Kulübü olarak 2017-2018 sezonunda ilk başlangıcında oluşturduğumuz yeni yönetim kurulu ile birlikte parolamız ve sloganımız “Fair Play dostluk kardeşlik” şeklindeydi, bu şekilde başladık ve devam ediyoruz.

Maalesef geçen hafta Hopa Şehir Stadı’nda oynamış olduğunuz Kelkit Belediyesi Hürriyetspor maçı sonrası oluşan bizim de tasvip etmediğimiz ‘o kötü bir görüntüyü o olayı’ biz şiddetle kınıyoruz.

Fakat bu konunun detaylarına inildiği zaman geçen seneden süregelen Kelkit de oynanan Kelkit Belediyespor, Artvin Hopaspor müsabakası sonrasında orada yaşamış olan ufak tefek tatsızlıkları, maalesef spor kamuoyunun da ve taraftar gruplarının arasında, sosyal medyada sürdürülerek süreçler bu şekilde ilerlemiştir.  Fakat burada tüm Türkiye spor kamuoyunun bilmesini istediğimiz birkaç konu var ve bunu belirtmekte fayda var;  Kelkit Belediye Hürriyetspor müsabakadan bir gün önce Hopa intikalinden itibaren ben de özellikle karşılamak için Hopa’da oluyorum kendi iç maçlarımıza karşılamak için. Bire bir yönetim kurulu tamamıyla birlikte Kelkit Belediye Spor’u karşıladık.  ilk başta kendi stadımızda maçtan bir akşam önce Kelkit Belediye Spor Ter idmanına geldiği an itibarıyla şehir stadına gittik kendim bizzat ve arkadaşlarımla birlikte stadın içine girip Kelkit yöneticileriyle ve tek tek tokalaşarak sahada olan bütün futbolculara tek tek tokalaşarak hoş geldin deyip Artvin Hopa sporun Hopa halkının duruşunu orada gösterdik.  Süreçler devam ederken aynı günün akşamı Kelkit Belediye Hürriyet sporun takım otobüsü stat dan otele giderken tesadüf kulüp müdürümüz otobüsün arızalandığını görmüş, otobüste bir elektrik aksaması olduğunu fark etmiş bunun üzerine bizde yönetici arkadaşlarımızla birlikte her türlü bilgiyi desteği sağladık.  Maçının pazar günü oynanması ve akşam saat olması nedeniyle pazar günü için sanayiden arkadaşlarla birlikte yardımcı olmaya çalıştık. Aynı gecenin geç saatinde 21.00 gibi iş bittikten sonra ben kulüp başkanı olarak Kelkit takımının konaklamış olduğu otele gittim, Otel’in lobisinde üç tane yönetici arkadaşlar, teknik direktörle çay içtik sohbet ettik her türlü ihtiyaçlarını gidereceğimizi birebir kendim yerinde inceleyerek bilgi edindim. Yöneticilerimin bana aktarmış olduğu konu Hopa’ya gelirken otobüsün içerisinde elektrik aksamında problem olduğunu Otobüsün içinde 4-5 metrelik alanda yangın çıktığını müdahale edildiğini ve gerekli müdahale yapıldığını direkt Kelkit yöneticilerinden ve takım otobüs şoförünü bana o aktarmış oldu, bunun üzerine biz kendilerine yakından ilgilendik talimatlar verildi gerekenlerin yapılması söylendi.

Ertesi sabah sanayide İlgili arkadaşlar temin edildi.  Kelkit takımının otobüsü gerekli müdahale yapıldı. Takımın şehir stadında maça çıkmak için Hopa belediyesi adına otelden Stada nakli için özel araç temin edildi. Maç saatinden 2 saat önce, olması gereken sürede stada intikal edildi.

Maç dostane bir şekilde başladı normal bir şekilde devam ediyordur, herhangi bir problem yaşanmadan, tüm güvenlik önlemleri alındı, gerek vali beyin talimatı ile gerekse İl Emniyet Müdürünün talimatıyla, gerek Hopa Kaymakamlığı talimatı ile her türlü özen gösterilip maç seyrinde devam etmiştir. Maçın son dört beş dakikasında karşı türbinde ufak tefek bir hareketlenme ile birlikte emniyet teşkilatımız gerekli korumayı almak için gerekli önlemleri almıştır. Maç devam ederken iki takım taraftarları arasında her statta olduğu gibi ufak tefek sürtüşme karşılıklı söylemlerde bulunulmuş, tabii burada şöyle de bir şey var Hopa, futbola tutkun futbola aşık bir şehir tabii ki her rakip takım seyircisi maça gelecek. Onlar bizi alkışlayacak biz onları alkışlayacağız, biz misafirperver özelliğimizi gösteririz. Ama iki takım seyirciler arasında saha içerisinde yaşanan sürtünmeden dolayı karşılıklı söylemler olmuş,  bunu rakip takımın misafir takımın destekçileri biraz abartıya kaçırmışladır, bu şekilde stadı olan çoluk çocuk var, bayanlar var, birkaç kendini bilmez. Biz tamamen Kelkit Spor Kulübü taraftarları olarak camiasına bunu mal etmiyoruz, birkaç kendini bilmez taraftar gruplarından bu karşılıklı çatışmalar ve karşılıklı söylemlerde bulunduğu için orada bir hareketlilik yaşamış.

Dolayısıyla ülke olarak hassas bir süreden geçiyoruz, Yani herhangi bir vatandaş çıkıp Hopa’da, Kayseri’de orada burada ağza alınmayacak terör örgütlerine atıf da bulunacak bir şekilde söylemlerden kaçınılmalıdır.  Biz bunu kesinlikle tasvip etmiyoruz. Kim olursa olsun bu söylenenleri reddediyoruz, kendini bilmez birkaç arkadaş bunu söylediği için emniyet teşkilatı ve oradaki vatandaşlar kontrolden çıkmış durumdalar, kaldı ki videolarda da görünüyor,  Hopa İlçe Emniyet müdürümüz Sayın Gökhan Beye Kelkit seyircilerin stattan tahliyesi sırasında oradan kaldırım taşı geliyor teğet geçiyor büyük bir facia atlattık aslında ama bütün bunlar sporla ilgili yaşanan o tabloyu örter mi? Örtmez. Biz kesinlikle her iki tarafında böyle bir oluşumun içerisinde bu durumun yaşanması için üzgünüz.

Bizim Kelkit spor camiası ile kesinlikle bir sıkıntımız yok, kulüp başkanı ve Kelkit belediye başkanı maçtan 40 dakika önce sahaya intikal ettiğin de bizzat kendim karşıladım protokole aldım, ağırladık, her türlü ilgiliyi gösterdik, çok da keyif aldık. Belediye Başkanı ile Kelkit Spor kulüp başkanı ile sohbet ettik. Birbirimizin cep telefon numarasını aldık ‘konuşuruz diye’ güzel bir tanışmamız oldu.

-VALİ DOĞNAY, MAÇIN İKİNCİ YARINI TRÜBİNDEN İZLEDİ

Maç başladı,  Artvin valimiz Sayın Ömer Doğanay, aynı saatte oynanan Artvinspor – Artvin Çoruh spor maçını izliyordu,  maçın ikinci yarısına Sayın valimiz stada teşvik etti.  Hopa stadına ilk geldiğinde Kelkit Belediye Başkanını kulüp yöneticilerini karşılayıp Hoş geldiniz dileklerini iletti. Sayın İl emniyet müdürümüze durumu sordu ‘nasıl gidiyor’ diye. Sayın valimiz sayın kaymakamımız orada bulunan yetkili arkadaşlarla birlikte hep birlikte maçı izledik normal seyrinde devam etti.  Maçın sonunda dediğim gibi konuşmamın başında anlattığım gibi birkaç kendini bilmez taraftar grupları kendi aralarında yaşadıkları sıkıntıdan dolayı maalesef talihsiz bir durum yaşandı.  Ama biz istiyoruz ki sporda tüm Türkiye’de statlarda dostluk olsun, barış olsun, kardeşlik olsun, bizim parolamız bu şekildeydi. Ben yola çıktığım zaman da yöneticilere, kulüp başkanlarına sağduyu açısından çok büyük görevler düştüğüne inanan bir insanın. Biz daha dikkatli daha sağlam hareket etme zorundayız.

Artvin valimiz olaylar devam ettiği sürece sahadan çıktıktan sonra tüm emniyet teşkilatına gerekli talimatları vermiştir, kaldı ki kendisi bize sahadan çıkıp anayola çıkana kadar kendi makam arabasına binmeden yürüyerek seyircilerin arasından gidip gerekli tedbirleri almıştır. Sürekli telefonla görüşülmüş talimat vermiştir.  Burada bir kusur, bir eksik, bir terbiyesizlik, böyle bir şey söz konusu değildir. Olayın devamında ufak tefek sürtüşme olmuştur ben ve Sayın kaymakamımız gidip baktık. Kelkit Spor kulüp başkanıyla da konuştuk aynı şekilde yöneticiler ile de Hopa Devlet Hastanesi’ne gittik, baktığımızda iki tane Hopa’da polis arkadaşımız çok ciddi yaralanmalar olmuş kendimiz bizzat orada gördük şahit olduk” dedi.

Açıklamaya katılanlar: Hopaspor Kulüp Başkanı Mubin Çakmak ve yönetim kurulu üyeleri, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçicek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatif Başkanı Ahmet Ekmekçi, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Yaşar Uzuner, MHP İlçe Başkanı Cengiz Köse, CHP adına İsmet Başar, AKP ilçe Başkanı İlyas Güven, Muhtarla Derneği Başkanı Murat Kemal Köse Hopa Esnaf Sanatkârlar Odası Osman Küçülali, Hopa Arama Kurtarma Derneği Başkanı Gökhan Bıyıklı, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yöneticisi Turan Şentürk, İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep