AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA HALKI FİLİSTİN’İN YANINDA

HOPA HALKI FİLİSTİN’İN YANINDA

HOPA HALKI FİLİSTİN’İN YANINDA

Hopa’da siyasi partiler ve STÖ’ler Filistin halkına destek yürüyüşü yaptı.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’da Belediye parkında toplanan CHP-ÖDP-HDP-ESP-Halkevleri üyeleri ile TSO-Esnaf ve Sanatkârlar Odası- Şoförler ve Otomobilciler Odası-Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanları ve üyeleri Filistin’e destek yürüyüşü yaptılar. İnönü Caddesi üzerinden devam eden yürüyüşe katılanlar Dumlupınar Caddesi geçilerek Cumhuriyet Meydanına geldiler. Burada Filistin’e destek sloganları atan grup ABD ve İsrail aleyhine de sloganlar attılar.

Yürüyüşe katılanlar adına ortak basın açıklamasını da Halkevleri Başkanı Kamil Ustabaş okudu. Ustabaş tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “ Diren Filistin Hopa seninle. ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyarak Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıkladı. Ortadoğu’da emperyalizmin çözülen hegemonyasını yeniden tahsis etmek için elinden geleni yapan ABD ve İsrail, Siyonizm’in işgali altındaki Filistin toprağını İsrail’in başkenti ilan ederek coğrafyamızın kardeş emekçi halklarını yok etme yolunda bir adım daha atmıştır.

Emperyalistler ve onların Ortadoğu’daki işbirlikçileri hiçbir zaman halkları emelleri uğruna ateşe atmaktan çekinmemişlerdir. Ancak Kudüs’ü işgalci İsrail devletinin başkenti ilan etmek isteyenler direnen Filistin halkını yok sayarak sonlarını hazırlıyorlar. İntifada çağrısıyla direnişe geçen Filistin halkı emperyalistlerin bu son planlarını da hüsrana uğratacaktır.

2016 yılında İsrail ile “normalleşme” anlaşması imzalarken Ankara’nın muadilinin Kudüs olduğunu resmi belgede belirterek bugün Trump’ın dile getirdiğini aylar önce kabul eden, Mavi Marmara’da hayatını kaybedenleri siyasi malzeme olarak kullanıp ardından “Giderken bana mı sordunuz?” diyen, İsrail ile milyarlarca dolarlık askeri ve ekonomik işbirliği anlaşmaları yapanlar Filistin halkının düşmanıdır!
Dün olduğu gibi bugün de İsrail’in ve ABD’nin emperyalist saldırılarının karşısında, Filistin halkının yanında bu ülkenin aydınları ilericileri devrimcileri vardır.. Filistin halkının dostları, “6. Filo defol” diyerek ABD emperyalizminin karşısına dikilenlerdir, ODTÜ’de Kommer’in arabasını ateşe verenler, anti-emperyalist mücadeleyi yükselten gençlerdir! Bizler de bu ülkenin mücadele geleneğinden, onların deneyiminden aldığımız cesaretle bu haklı direnişte Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Emperyalistler Filistin halkına boyun eğdiremezler! Emperyalizm ve işbirlikçileri yenilecek direnen halklar kazanacak!
Buradan taleplerimizi haykırıyoruz.
-İsrail devletiyle ticari anlaşmalar iptal edilsin.
-İsrail Devleti Başkonsolosu sınır dışı edilsin.
-Ülkemizdeki NATO üsleri kapatılsın” denildi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasında, basın açıklamasının okunmasının ardından grup sessizce dağıldı..