AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA HALKEĞİTİM MERKEZİ YILSONU SERGİSİ AÇILDI

HOPA HALKEĞİTİM MERKEZİ YILSONU SERGİSİ AÇILDI

HOPA HALKEĞİTİM MERKEZİ YILSONU SERGİSİ AÇILDI

Hopa HEM yılsonu sergisinde el emeği, göz nuru ürünler sergilendi.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa HEM yılsonu sergisi kapalı spor salonunda acildi. Sergiye Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydin, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, kurum ve kuruluş müdürleri ve vatandaşlar katildi.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Hopa HEM ve Akşam sanat okulu müdürü Harun Yüce tüm konuklara “Hoş geldiniz” dedi. Yüce konuşmasında şunlar söyledi: “Hayat boyu öğrenmede Halk Eğitim Merkezleri beşikten mezara kadar eğitim ilkesinden hareket ederek tüm bireylere, toplumun içindeki tüm renklere hizmet vermeyi kendisine amaç edinmiş kurumlardır. Halk Eğitim; örgün eğitim içerisinde ve dışında kalmış her yaş gurubunda ki fertlerin günün gelişen teknolojik toplumsal, sosyal ve kültürel şartlara uyumlarını, değişik meslek sahibi olmalarını sağlayan, okuma-yazma ve eksik eğitimlerini tamamlayan, planlı, programlı eğitim faaliyetleridir. Eğitirken üretim yapan, üretim yaparken iş gücünü ekonomik katkı olarak aile bütçesine aktaran, meslek sahibi kişiler yetiştirmek ve bunların toplumun değişik üretim ve hizmet sektörlerinde değerlendirmek Halk Eğitimin en başta amaçlarının arasındadır.

Hopa Halk Eğitim Merkezi ilçemizin ihtiyacı olan sosyo-kültürel, mesleki, sportif, sanatsal ve tarımsal tüm kursları imkânları doğrultusunda sürdürülebilir bir anlayışla açmaya özen gösteriyor.

İlçemizin önemli bir geçiş kaynağı bulunduğundan dolayı turizm sektörünün ihtiyacı olan kurslara önem vermektedir. Diğer taraftan ilçemize gelip Sarp Sınır Kapısını kullanan gezgin ve turistlere yönelik hediyelik eşya üretimi yapmaktadır. Bu kapsamda ilçemizin önemli noktalarında teşhir ve satış dükkânları mevcuttur. Önümüzde ki ay itibariyle kurumun bütün çalışanlarını 12 ay boyunca sergileyebilecek sanat galerisinin açılışını yapaktır.

Ülkemizde hayat boyundan yararlanma oranı %7 dir. İlçemizde ise son eğitim öğretim yılında bu oran %18 olmuştur. Hopa Halk Eğitim Merkezi %82 mesleki ve teknik, 229’u genel, %12 okuma yazma kursları olarak toplamda 323 kurs açmış bulunmaktadır. Bu kursların 5433 kişiye kurs sertifikası vererek eğitimsel çalışmaları tamamlamıştır.

Bir senelik el emeği göz nuru çalışmaların yapılışı sürecinde, aynı zamanda bu serginin hazırlanmasında katkısı olan başta kursiyerlere, idarecilere, öğretmenlerimize, usta öğreticilerimiz, yardımcı personel ve katkı sunan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez ’de yaptığı konuşmada sergide emeği geçenlere teşekkür etti.

Sergi öncesi minik kursiyerlerin Piyano resitalleri dinleyiciler tarafından alkışlandı. Hopa HEM folklor ekibinin gösterisi ardından sergi açılış kurdelesi kesildi.

Sergide değişik stantlarda kursiyerlerin yıl boyunca yaptıkları el işi-göz nuru ürünler ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi..